Prvá štátna kryptomena skončila ako prepadák

ZDROJ | Voice Of People Today

Keď sme začiatkom roku informovali o venezuelskej štátnej kryptomene Petro, vkladali sme do nej aspoň malú nádej a mysleli sme si, že by mohla v tejto ekonomicky zadlženej krajine uspieť. Takmer polroka po jej uvedení je jasné, že to tak nebude.

Správa agentúry Reuters odhalila, že kryptomenu Petro nikto nekupuje ani nepredáva a čo je najhoršie, nie je podporovaná ani zo strany veľkých kryptomenových búrz ako Coinbase či Bitstamp. Nezoberú ju od vás ani samotní venezuelskí kupci.

ZDROJ | RT

Pozrite siVenezuela zverejnila detaily ohľadne svojej kryptomeny Petro

Kryptomena Petro mala byť úspešná aj vďaka tomu, že mala byť krytá ropou a jej cena sa mala odvíjať práve od ceny za barel ropy. Počiatočné vyzbieranie financií na vznik kryptomeny dosiahlo podľa venezuelského prezidenta Madura 5 miliárd dolárov.

Tieto peniaze mali byť použité na nákup importovaného tovaru. Venezuela je v ekonomickej kríze aj vďaka sankciám, ktoré na túto krajinu uvalili USA. Práve kryptomena Petro, ktorá funguje na blockchaine Ethereum mala pomôcť krajine znížiť infláciu.

Po spustení projektu pokračoval pád štátnej meny bolívar, ktorá dosiahla hodnotu iba 0,000004 dolára za jeden bolívar. Pre porovnanie, jedno Petro podľa ceny za jeden barel stojí okolo 70 dolárov.

ZDROJ | Steemit

Pozrite siEstcoin – oficiálna estónska kryptomena na obzore?

Kvôli kryptomene sa zriadil aj úrad Superintendence of Cryptoassets, ktorý však podľa Reuters nemá ani fyzickú kanceláriu a ich webová stránka nefunguje.

Už od začiatku bola kryptomena kritizovaná zo strany odborníkov a tiež zo strany USA. Prezident Donald Trump v marci 2018 vydal príkaz, ktorý zakazuje Američanom a všetkým, ktorí sa zdržiavajú na území USA nakupovať Petro.

Aby toho nebolo málo, časopis Time vydal v marci článok, v ktorom tvrdí, že Petro bolo vlastne spoločným projektom Venezuely a Ruska ako možný spôsob obídenia sankcií.

ZdrojReuters

Komentáre k článku