Prvá plávajúca veterná farma na svete už dodáva elektrinu

Hywind Scotland, prvá plávajúca veterná farma na svete, začala 18. októbra dodávať elektrickú energiu do škótskej rozvodnej siete. Slávnostného uvedenia do prevádzky sa zúčastnila prvá ministerka Škótska, Nicola Sturgeon.

Pozrite siBriti spustili najväčšie veterné turbíny na svete

Veternú farmu s výkonom 30 MW prevádzkuje spoločnosť Statoil v spolupráci s firmou Masdar. Elektráreň sa nachádza vo vzdialenosti 25 kilometrov od pobrežia Peterhead v škótskom Aberdeenshire a bude zásobovať čistou elektrinou približne 20 000 domácností.

ZDROJ | Statoil

Veterné farmy v prímorských krajinách postavené v pobrežných vodách nie sú výnimkou, skôr pravidlom, pretože jednak „nezavadzajú“ na súši a prúdeniu vetra nebránia rôzne terénne prekážky. Čím je teda Hywind Scotland zaujímavá?

Predovšetkým tým, že je plávajúca. Odpadlo teda náročné budovanie nosných stožiarov turbín so základmi v morskom dne. Táto potreba vytesňovala pobrežné veterné farmy do plytkých vôd. Veterné turbíny tejto elektrárne sa vznášajú na vode a o dno sú fixované kotviacimi lanami.

Pozrite siVeterná farma Hornsea Project prekoná aj jadrové elektrárne

Turbíny elektrárne Hywind Scotland sú umiestnené na stožiaroch s celkovou výškou 253 metrov, z ktorých sa 78 metrov ukrýva pod hladinou. K morskému dnu sú ukotvené štyrmi kotviacimi lanami s celkovou hmotnosťou 1200 ton (pre každú turbínu).

https://www.youtube.com/watch?v=PUlfvXaISvc

Elektráreň tvorí 5 plávajúcich turbín a každá z nich má výkon 6 MW. Priemer vrtule je 154 metrov, pričom dĺžka jednotlivých listov dosahuje 75 metrov.

Podľa Irene Rummelhoff, výkonnej viceprezidentky pre oblasť New Energy Solutions v Statoile, môže byť Hywind použitý pre hĺbku vody až do 800 metrov, čo otvára oblasti, ktoré zatiaľ neboli prístupné pre veterné elektrárne na mori.

ZDROJ | Statoil

Energetické firmy Statoil a Masdar, ktoré spolupracovali na projekte Hywind Scotland, plánujú v nasledujúcom roku inštaláciu veľkej záložnej batérie s kapacitou 1MWh. Chcú tak dosiahnuť lepšie riadenie a stabilizáciu dodávok elektriny z veternej farmy.

Pozrite siKyocera vybuduje najväčšiu plávajúcu solárnu elektráreň

Skúsenosti s prvou plávajúcou elektrárňou v Škótsku pripravia cestu pre nové možnosti budovania veterných fariem na mori.

Veľká Británia ani Škótsko nie sú v oblasti čistých energií a obnoviteľných zdrojov žiadnymi nováčikmi. Už dnes sú vo Veľkej Británii niektoré z najväčších veterných fariem na svete a veterné pobrežie Škótska je ideálne pre výstavbu ďalších pobrežných elektrární.

ZdrojEngadget

Komentáre k článku