Protimonopolní regulátori EÚ spochybňujú hlasových asistentov

ZDROJ | Apple

Amazon Alexa, Apple Siri, Google Assistant sa dostali do hľadáčiku protimonopolných regulátorov Európskej únie. Podľa nich dochádza k zneužitiu postavenia na trhu.

Hlasoví asistenti sú tu s nami už niekoľko rokov. Kým mnohí používatelia ich na Slovensku skôr nevyužívajú a to aj z dôvodu jazykovej nedostupnosti, v zahraničí sú relatívne populárni.

ZDROJ | Apple

Pozrite siČo spôsobí Siri v rukách vývojárov tretích strán?

Ovládanie hlasom sa podarilo spopularizovať až spoločnosti Apple, keď v októbri 2011 spolu s iPhone 4S predstavila Siri. Ako je to u spoločnosti s logom nahryznutého jablka zvykom, nešlo o niečo vyvíjali od piky. Apple kúpilo v roku 2010 spoločnosť Siri Inc, ktorá pôvodne vystupovala pod značením SRI International a bola dotovaná DARPA a Ministerstvom obrany Spojených štátov Amerických. Po Siri nasledovali hlasoví asistenti od Amazonu a Google.

Európski regulátori v oblasti protimonopolného správania poukázali na problém dominancie na trhu niekoľkými spoločnosťami, ktoré využívajú hlasových asistentov Amazon Alexa, Apple Siri a Google Assistant.

Príkladom zneužitia postavenia na trhu je podľa Európskej komisie fakt, že výrobcovia smartfónov neumožňujú vo väčšine prípadov využívať na smartfóne iného hlasového asistenta než aký je nainštalovaný. Zároveň hlasoví asistenti podľa zistení reklamujú iba služby daného výrobcu smartfónov čím blokujú konkurenciu. Od prešetrenia aktuálnej situácie k reálnym zmenám v tomto procese môže však uplynúť ešte množstvo času.

ZDROJ | Denon

Pozrite siHlasoví asistenti sú budúcnosť, preto sa učia stále viac

V súčasnosti bude nasledovať 12-týždňový proces konzultácií, po ktorom príde hodnotiaca správa, ktorá by mala byť hotová v prvej polovici roku 2022. Na základe nej sa môžu navrhnúť zmeny zákonov či regulácií aj v oblasti hlasových asistentov.

ZdrojReuters

Komentáre k článku