Proti prúdu – Slovensko končí s podporou elektromobility. Dočasne?

Hoci odporcovia elektromobilov argumentujú ich uhlíkovou stopou, často ide o „presné výpočty s nepresnými číslami“. Niekedy sú tie údaje účelovo prispôsobené tak, aby dávali požadovaný zmysel. Napríklad, že elektromobilita je ekonomicky nevýhodná, alebo je dokonca väčšou záťažou pre životné prostredie, ako spaľovacie motory.

V určitých prípadoch by to mohla byť pravda, ale skôr je to celé inak. Isteže, žiadny priemyselný produkt „nespadne z neba“. Na jeho výrobu treba vynaložiť energiu, logistika si vyžaduje dopravu, atď. Aj elektrinu na pohon elektromobilov treba vyrobiť v nejakej elektrárni.

„Nevýhody“ čistého ovzdušia

Ak ide o tepelnú elektráreň spaľujúcu akúkoľvek formu uhlíka (teda aj biomasu), produkuje (okrem iného) oxid uhličitý a elektromobil poháňaný takouto energiou má potom silnú uhlíkovú stopu. Pravdou je však aj to, že emisie takýchto elektrární nie sú produkované priamo v najhustejšie osídlených lokalitách, v mestách a na sídliskách. Tamojšiu čistotu ovzdušia preto ovplyvňujú v podstatne menšej miere, ako výfuky dieselových a benzínových motorov, ktoré máme „pod nosom“.

Pozrite siČína pošle spaľovacie motory k dinosaurom

Samozrejme, zmysel dáva hlavne bezemisná výroba elektriny, kde môžeme zarátať aj jadrové elektrárne. Slovensko má z takýchto zdrojov pokrytých vyše 80% svojej spotreby a ak sa podarí odstaviť hnedouhoľnú elektráreň Nováky v Zemianskych Kostoľanoch, budeme na tom ešte podstatne lepšie.

Trendy sú pritom jednoznačné. Na zasadnutí v Luxemburgu 25. júna sa európski ministri životného prostredia venovali nariadeniu na zníženie emisií z nových osobných áut a dodávok medzi rokmi 2021 a 2025 o 30 percent.

ZDROJ | SEVA

Žiaľ, Slovensko sa svojimi postojmi k problematike nevyznamenalo. Podľa štátneho tajomníka na ministerstve životného prostredia Norberta Kurillu budeme v oblasti emisií ľahkých vozidiel presadzovať skromnejšie ciele, pretože „automobilový priemysel je pilierom slovenskej ekonomiky“.

Pozrite siHyundai Le Fil Rouge – elektromobil budúcnosti plný luxusu

Dôvodom sú obavy o zamestnanosť, pretože „motory pre elektromobily majú menej súčiastok ako spaľovacie“. S takouto argumentáciou by sme sa ľahko mohli dočkať stavu, keď by naše štyri automobilky nemali komu predávať autá so spaľovacím motorom.

Ich odbyt závisí od slovenského trhu len v minimálnej miere, a regulačné opatrenia prijímajú štáty aj samostatne, nezávisle na Európskej komisii.

Našťastie, automobilky majú vlastné vedenie, ktoré nezávisí od politických nominantov, takže sa prispôsobia svetovým trendom. Elektromobily sú v nich určite na poprednom mieste. Kým vo svete sa elektromobilita rozvíja aj s prispením štátu, na Slovensku jej podpora (dúfajme, že len dočasne) končí. Pritom kvalita ovzdušia v mestách je u nás nízka.

Podpora pre elektromobily skončila

Na Slovensku fungovala od novembra 2016 dotačná schéma na podporu elektromobility. Na nákup čisto elektrických vozidiel bolo možné získať príspevok 5000 € a na kúpu plug-in hybridov sumu 3000 €. Táto schéma umožnila počas jej 1,5-ročného trvania registráciu (alebo rezerváciu) viac ako 800 áut .

Pozrite siSpaľovacie motory od roku 2040 zakáže aj Kalifornia. Bez konkurencie je Nórsko

Aj vďaka takto formulovanej podpore sa na slovenské cesty okrem stoviek elektrických vozidiel s nulovými lokálnymi emisiami dostali aj zaujímavé koncepty ako napr. čisto elektrická taxi služba v Bratislave.

https://www.youtube.com/watch?v=yTmgECLvplE

Z podporených vozidiel predstavujú čisté elektromobily viac ako 70% a plug-in hybridy skoro 30%. Poskytovanie dotácií však bolo 30. júna 2018 ukončené, pričom ani neboli vyčerpané všetky finančné prostriedky z pôvodného balíka 5,2 milióna €.

Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) analyzovala stav elektromobility na slovenskom trhu a apeluje na zavedenie systematickej a predvídateľnej podpory nákupu elektrických vozidiel, ako aj rozširovania nabíjacích staníc.

ZDROJ | SEVA

Alternatívami sú predĺženie existujúcej podpory, z ktorej ostali nevyčerpané prostriedky, alebo vytvorenia samostatnej schémy na najbližšie roky. Nórska vláda napríklad majiteľom neposkytuje priamo dotáciu na nákup vozidla s alternatívnym pohonom, ale zľavy na daniach a poplatkoch (DPH, cestná daň) a mnohé výhody (diaľničné poplatky, parkovanie a ďalšie).

Nórsko je pritom vzorom a svetovým lídrom elektromobility. Vlani sa na tamojšom trhu prvýkrát predalo viac elektromobilov a hybridov do zásuvky, ako áut so spaľovacím motorom. Keďže viac ako 90% elektriny sa v Nórsku vyrába v hydroelektrárňach, skvalitnenie životného prostredia je nespochybniteľné.

Pozrite siOxford sa zmení na prvé mesto bez emisií na svete

A čo na Slovensku? Iste, devastácia životného prostredia je výborná pre udržanie zamestnanosti. Okrem baníkov z hnedouhoľných baní, zásobujúcich elektráreň v Zemianskych Kostoľanoch, firiem vytvárajúcich holoruby na slovenských stráňach pre výrobu drevoštiepky a montážnikov produkujúcich dieselové motory, vytvára množstvo pracovných miest aj v zdravotníctve a zopár aj v pohrebnej službe. Tak to chodí, napísal by Kurt Vonnegut.

Na Ministerstve hospodárstva SR pracuje už niekoľko mesiacov pracovná skupina pre elektromobilitu. Snaží sa o navrhovanie systematických opatrení v danej oblasti. V súčasnosti prebiehajú diskusie s dotknutými rezortnými ministerstvami, ktorých výsledok ukáže, či zostaneme len pri tvorbe stratégií, alebo ich dokážeme realizovať aj v praxi.

ZdrojSEVA

Komentáre k článku