Proti COVID-19 môže bojovať aj váš počítač

ZDROJ | Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAMS

Prísť na kĺb novému koronavírusu sa snaží aj najvýkonnejší superpočítač na svete – Summit. Výkonom ho však hravo prekonala komunita používateľov Folding@home, ktorej súčasťou sa môžete stať aj vy.

Superpočítače sú zvyčajne využívané na vykonávanie náročných vedeckých výpočtov, s ktorými by si váš notebook alebo desktop v dohľadnej dobe skrátka neporadil. Ak však do jednej siete pripojíte státisíce takýchto obyčajných počítačov, do vrecka môžu výkonom strčiť aj najvýkonnejší superpočítač na svete.

To sa aktuálne stalo v prípade projektu Folding@home, ktorého účelom je distribúcia parciálnych úloh do siete počítačov pre vykonanie simulácie skladania bielkovín. Projekt vznikol ešte v roku 2000 a od vtedy boli jeho výsledky použité napríklad pri boji proti Alzheimerovej chorobe, rakovine či Ebole. Veľkú zásluhu na popularizácii projektu mala aj herná konzola PlayStation 3, ktorej bola aplikácia Folding@home súčasťou.

Do širšieho povedomia sa dostal projekt Folding@home práve po tom, čo sa jeho potenciál rozhodli výskumníci využiť aj v boji proti novému koronavírusu SARS-CoV-2. Ani oni však zrejme nečakali, akú vlnu podpory projekt v priebehu niekoľkých dní získa.

Pozrite siMôžu vás čističky vzduchu ochrániť pred koronavírusom?

Aktuálne celkový výkon počítačov zapojených do projektu Folding@home prekonáva 470 petaflopov. Len pre porovnanie, spomínaný superpočítač Summit ponúka teoretický maximálny výkon 200 petaflopov, v praxi v súčasnosti maximálne 148,6 petaflopov.

Projekt zaznamenal nárast pripojených počítačov o zhruba 1 200 %, resp. nárast o zhruba 400-tisíc účastníkov za posledné dva týždne. Záujem o takúto pomoc vo výskume je dokonca až tak vysoký, že komunita často vyprázdni zásobu výpočtových úloh pre simuláciu proteínov COVID-19 rýchlejšie, ako ich stihnú výskumníci doplniť o nové úlohy.

Pozrite siProti koronavírusu sa postaví ďalšia appka, okrem GPS využíva už aj Bluetooth

Do siete Folding@home je možné pripojiť akýkoľvek počítač s operačným systémom Windows, Linux, macOS a dokonca aj zariadenia s operačným systémom Android. Proces zapojenia spočíva iba v inštalácii klienta, ktorý sa už následne o sťahovanie úloh pre výpočty postará sám. Po spustení výpočtov je však samozrejme potrebné počítať aj s vyšším odberom elektrickej energie.

Počítač v prípade zapojenia do výpočtov využíva iba v tej chvíli nepoužívaný výkon počítača. Výpočty tak môžu prebiehať aj na pozadí bez toho, aby Folding@home ovplyvnil správanie systému a programov. Vo webovom prostredí si dokonca môžete zvoliť, aby výpočty prebiehali iba vo chvíli, kedy počítač nepoužívate.

ZdrojTom's Hardware

Komentáre k článku