Project VoCo – žeby revolúcia v úprave hudby?

Spoločnosť Adobe pracuje na veľmi zaujímavom projekte, ktorý by mal priniesť závan revolúcie do úpravy hudby. Ide o Project VoCo a mal by priniesť podobné zmeny, ako kedysi priniesol Photoshop do úpravy fotografií.

adobe-voco
ZDROJ | creativebloq

Project VoCo Adobe predstavil v rámci show MAX 2016, kde ukázal v praxi ako funguje. Predstavte si, že môžete v audionahrávke, alebo obľúbenej piesni vziať ktorúkoľvek frázu a zmeniť jej poradie. Okrem toho, môžete niektoré vety aj vymazať a to veľmi jednoducho.

VoCo dokáže prepísať nahrávaný súbor z audio vĺn do textu, kde môžete meniť poradie, mazať slová a čo je najväčšou revolúciou, môžete dokonca dopĺňať vlastné frázy.

adobe-vox
ZDROJ | Adobe

Pozrite siAdobe Project Felix – 3D si môže vytvoriť už ktokoľvek

Program dokáže interpretovať nahratý hlas a tak ho dokáže použiť v audionahrávke. Autori projektu sa však vyjadrili, že na tvorbu hlasu potrebovali 20 minútový záznam reči. Aj tak však ide o revolúciu v audio svete.

Zaujímavosťou však je, že program by bol veľmi jednoducho zneužiteľný, keďže dokáže takmer presne napodobniť hlas a slová, ktoré pritom človek nepovedal. Adobe však veľmi usilovne pracuje na tom, aby mal program čo najvyššiu ochranu pred zneužitím.

Otázna je možná komercializácia programu, ktorá však asi v najbližších mesiacoch nehrozí. Projekt je naďalej vo vývoji a to formou spolupráce Adobe Research a Princeton University.

Pozrite siAdobe Photoshop CC pridáva viacero šikovných noviniek

Napriek tomu, že na projekte sa ešte iba usilovne pracuje, môže od základov zmeniť spôsob úpravy a práce s hudbou.

Program by mohol byť pre muzikantov a zvukárov to, čo je pre fotografov a dizajnérov Adobe Photoshop. Uvidíme, kedy sa dočkáme ďalšieho zaujímavého predstavenia a poodhalenia algoritmu.

Celkom vtipné video z predstavenia Project VoCo si môžete pozrieť na YouTube kanále Adobe Creative Cloud.

https://www.youtube.com/watch?v=I3l4XLZ59iw

Pozrite siAdobe Post – vytvorte si jednoduchú grafiku priamo na iPhone

Zdrojcreativebloq

Komentáre k článku