Rok 2017: smartfóny so strojovým učením, biometria, aj reinkarnácia platní

ZDROJ | Deloitte

Vo svojom 16. vydaní prognóz pre oblasť technológií, médií a telekomunikácií (TMT) na rok 2017 prináša spoločnosť Deloitte viacero zaujímavých odhadov.

Pozrite siPrieskum KPMG: diesel je mŕtvy, nech žije zdieľanie áut!

V roku 2017 bude mať viac ako 300 miliónov smartfónov schopnosť strojového učenia. Využijú ju pri aplikáciách ako prekladače, rozpoznávanie reči, rozšírená realita, navigácia v budovách a ďalších.

Deloitte-smartfony
ZDROJ | Deloitte

Postupom času sa strojové učenie v reálnom čase nebude obmedzovať len na smartfóny.

Pozrite siMoral Machine učí, koho zabiť, keď to nejde inak

Túto schopnosť budú mať desiatky miliónov dronov, tabletov, áut, zariadení virtuálnej alebo rozšírenej reality, lekárskych nástrojov, zariadení internetu vecí a nepredvídaných nových technológií.

Biometria aj núdzové brzdenie – život nám uľahčia, možno aj zachránia

Asistenčné systémy v automobiloch časom prerastú do funkcií autopilota a umožnia vznik autonómne jazdiacich áut, ale k bezpečnosti cestnej premávky prispievajú už teraz. Do roku 2022 má autonómne núdzové brzdenie znížiť počet úmrtí spôsobených dopravnými nehodami v USA o 16 %.

Pozrite siTesla nasadzuje novú generáciu autopilota

Deloitte-brzdenie
ZDROJ | Deloitte

Ďalším fenoménom sa stáva biometria. Počet zariadení vybavených čítačkou odtlačkov prstov už začiatkom tohto roku prvýkrát prekročí jednu miliardu kusov, pričom 90% z nich budú smartfóny a tablety. Každý senzor bude použitý v priemere 30x denne.

Deloitte-biometria
ZDROJ | Deloitte

Keďže biometrické prvky sú chápané ako osobné údaje (vlastne tie najosobnejšie), budeme sa tešiť, ako bude na verejné aplikácie biometrických čítačiek reagovať Úrad na ochranu osobných údajov.

Vinylu sa darí, tabletom už menej

V roku 2017 sa pravdepodobne medziročne zníži počet predaných tabletov o 10% na 165 miliónov kusov. V roku 2016 sa predalo 182 miliónov tabletov. Hlavné dôvody sú tri: smart televízory, smartfóny a počítače.

Rastúce uhlopriečky smartfónov a phabletov spolu s klesajúcou hmotnosťou a hrúbkou notebookov a ultrabookov ukrajujú tabletom z trhového koláča. Rozšírenie smart TV s operačným systémom je pre tablety ďalšou konkurenciou.

Deloitte-tablety

Na druhej strane neprekvapuje pokračujúci rast popularity lisovaných gramoplatní, ktorých znovuoživenie trvá už niekoľko rokov. Aj v roku 2017 bude pokračovať dvojciferný medziročný nárast – už 7. rok za sebou a trh vinylových platní dosiahne hodnotu 1 miliardy USD.

Deloitte-vynil
ZDROJ | Deloitte

Napriek tomu pôjde len o doplnkový podiel na trhu. Na platne pripadne podiel len 15% predaných fyzických nosičov a iba 6% výnosov z predaja hudobných záznamov. V roku 2017 sa očakáva predaj 40 miliónov vinylových albumov, kým pred nástupom CD v roku 1981 to bolo ročne viac ako miliarda. Dnes sú cieľovou skupinou kupujúcou platne hlavne audiofili. Väčšina hudby sa predáva v digitálnej podobe formou streamingu.

ZdrojDeloitte

Komentáre k článku