„Priehľadné“ auto zvýši bezpečnosť jazdy

Skutočná neviditeľnosť je zatiaľ vyhradená len rozprávkam a nenaplneným túžbam rojkov a vojakov, ale občas sa objavia zaujímavé čiastkové riešenia.

Pozrite si: Ilúziu neviditeľnosti máme, zázračný plášť stále nie

Študenti Susumu Tachi a Masahiko Inami z Graduate School of Media Design na Keio University, vytvorili čosi také nepredstaviteľné ako transparentné auto. Pravda, auto je „priehľadné“ len z kabíny smerom von. Zvonku vyzerá úplne normálne. Systém priehľadného auta umožňuje vodičovi vidieť cez dvere vozidla a zadnú kapotu, čo sa deje vonku na miestach, ktoré by inak boli mimo jeho zorného poľa.

transparent1

Virtuálny obraz videný „skrz kapotu“ plynule nadväzuje na reálny obraz za oknom.

Názorná ukážka o tomto inovatívnom riešení na odstránenie mŕtvych uhlov, ktoré má zároveň pomôcť vodičovi zostať v kontakte s okolím, je vo videu na konci článku.

Neprehliadnite: Plášť neviditeľnosti pre paranoikov

Videomaskovanie už bolo použité aj skôr, keď sa na prednú plochu predmetu premietal obraz prostredia nachádzajúceho sa za ním. Ale vytvorenie transparentného systému pre automobily je novinkou.

transparent2

Ako informovali tvorcovia systému, zariadenie bolo vytvorené zatiaľ špeciálne pre Toyotu Prius a urobí zadné sedadlo prakticky priehľadným, aby vodič mohol vidieť všetko, čo sa deje za vozidlom napríklad pri cúvaní. Obraz snímaný vonkajšou kamerou sa spracuje v počítači a pomocou projektora a špeciálneho zrkadla na strope kabíny sa premieta na zadné sedadlo. Rovnako sa môže príslušný záber premietať aj na dvere vozidla.

Systém má šesť šošoviek, ktoré robia obraz nezávislým od polohy hlavy vodiča. Výsledkom je panoramatický obraz, ktorý umožňuje vodičovi intuitívne správanie sa počas jazdy.

transparent3

Výskumný tým spolupracuje s viacerými automobilkami, aby sa riešenie dostalo do komerčnej podoby. Ako sa bude systém chovať, ak budú na zadných sedadlách sedieť pasažieri, sa v správe, ktorú uviedol portál Geeky Gadgets, nehovorí. Ako to vyzerá v praxi? Pozrite si video:

Foto: Geeky Gadgets

Komentáre k článku