Prídavná vrstva na displej vráti pôžitok zo stláčania kláves

V dnešnej dobe sa v drvivej väčšine prípadov na trhu stretávame s dotykovými displejmi. Tie síce majú svoje výhody, no určite sa nájdu aj používatelia, ktorým klasická klávesnica na mobile jednoducho chýba.

Odkedy sa na trh dostali dotykové displeje, skončila doba, kedy sme mohli písať správy „za pochodu“, pretože sme sa orientovali podľa rozloženia klasickej klávesnice.

Vývojári z berlínskej unverzity ale prišli so zaujímavým riešením, ktoré môže túto dobu aspoň čiastočne vrátiť späť. Na trh sa totiž chystá nový typ dotykového displeja, ktorý obsahuje špeciálny gel reagujúci na dotyk, presnejšie na teplotu po dotyku prstom.

geltouch-01
ZDROJ | Technologyreview.com

Vývojári z berlínskej unverzity totiž predstavili prototyp displeja s pracovným názvom GelTouch, na ktorý je nanesená špeciálna vrstva teplocitlivého gélu. Túto vrstvu na prvý pohľad na displeji nie je vidieť, no po dotyku a rozpoznaní telesného tepla sa priehľadné miesto na displeji premení na nepriehľadnú a stvrdnutú vrstvu, ktorá nahrádza klávesnicu. Priesvitná gélová hmota sa delí na podobu klávesy v momente zahriatia ľudským prstom, teda približne 32 stupňov. Akonáhle alternatívnu klávesnicu prestanete používať, behom dvoch sekúnd sa stvrdnutá vrstva vráti do pôvodnej „neviditeľnej polohy“.

Možno táto novinka môže niektorým pripadať ako prežitok, ale samotní vývojári tvrdia, že nový typ displeja si môže nájsť široké uplatnenie. Či už je to pri ovládaní navigácie a mobilu pri iných aktivitách, alebo spomínané ovládanie mobilu pri chôdzi.

Momentálne je k dispozícii len testovacia sedempalcová verzia, no vývojári sľubujú možnosť absolutného prispôsobenia uživateľským potrebám a väčšie množstvo predstavených veľkostí.

Princíp fungovania nového displeja si môžete pozrieť na tomto odkaze.

ZdrojJorgmueller.info

Komentáre k článku