Prezident Biden chce vymeniť 645 000 federálnych vozidiel za elektrické

ZDROJ | Tesla

Novozvolený americký prezident Joe Biden vyhlásil, že sa chystá vymeniť všetky federálne vozidlá za elektrické. Rozdiel oproti iným krajinám je v tom, že týchto vozidiel sú stovky tisíc. Zároveň je podmienkou, že všetky vozidlá budú americké.

ZDROJ | Rivian

Americký prezident Joe Biden ide raziť celkom inú rétoriku ako nedávno odstúpený prezident Trump. Okrem toho, že opätovne podpísal Parížsku klimatickú dohodu, najnovšie sa nechal počuť o tom, že má v pláne vymeniť všetky štátne vozidlá za plne elektrické. Informuje o tom americká ABC News.

Tých ale nie je málo, naopak. Podľa štatistík z roku 2019 je ich vyše 645 000! Z nich je podľa General Service Administration až 412 500 kamiónov, 272 000 je z kategórie ľahkých nákladných vozidiel, 102 000 je vozidiel do 12 ton a  39 000 je z kategórie ťažkých nákladných automobilov.

Dôležitou súčasťou je však aj 224 000 osobných vozidiel a 8 000 ďalších z rôznorodých kategórií, vrátane sanitiek, autobusov či mikrobusov. Iné rozdelenie zas hovorí o 245 000 civilných vozidlách, 173 000 vojenských a 225 tisíc poštových vozidlách.

ZDROJ | Tesla

Ide pritom o federálne vozidlá, nie štátne vozidlá jednotlivých štátov. Tých by bolo dokopy aj niekoľko miliónov, keďže každý z 50 štátov má vlastné vozidlá.

Veľkým plusom je však i to, že Biden pôjde domácim príkladom, a to nie len bežným ľudom, ale aj jednotlivým štátom federácie. Zároveň ale svetu ukáže, že jeden z najväčších znečisťovateľov na Zemi to myslí s ochranou klímy o čosi vážnejšie.

Zásadnou podmienkou Bidena a jeho administratívy je to, aby elektrické automobily boli vyrobené v USA americkými zamestnancami. Tým sa má zvýšiť ekonomická situácia krajiny. Má ísť o najväčšiu investíciu krajiny z verejných financií do infraštruktúry a výskumu od druhej svetovej vojny.

Chevrolet Bolt EVZDROJ | GM

O rôznorodosť modelov pritom nebude núdza. Aktuálne je najväčšou automobilkou vyrábajúcou elektromobily Tesla, ktorá má v portfóliu nie len menší a cenovo dostupný Model 3, ale aj Model Y, väčší sedan Model S, no zároveň aj SUV Model X či pripravovaný ťahač Semi. V niektorých prípadoch sa určite ale hodí aj očakávaný model Cybertruck, masívny elektrický pick-up.

Pozrite siElon Musk „tajným plánom“ valcuje konkurenciu

Elektrické pick-upy sa chystá vyrábať ale aj viacero ďalších amerických firiem, vrátane Rivianu. Elektromobily už niekoľko rokov vyrába aj Ford či Chevrolet, teda GM, ktoré sa pod svojimi rôznymi značkami chystá vyrábať viacero ďalších elektromobilov. Prakticky každá automobilka, resp. americká automobilová značka má, alebo v najbližšej dobe bude mať aspoň jeden elektromobil. Za všetky o tom jasne hovorí Hummer.

Navyše elektromobil chystá aj jedna z najväčších firiem USA, Apple. Biden tak naozaj nebude mať problém s výmenou starých vozidiel za ekologickú alternatívu.

ZDROJ | Ford

Biden však nespresnil, kedy má prebehnúť táto výmena. Nie je tak jasné ani to, kedy začne a čo bude prioritou. Nie len zaobstarať 645 000 vozidiel nie je určite jednoduché, ale americké automobilky nemajú také množstvo len tak „na sklade“ a musia ich vyrobiť, čo môže výrazne predĺžiť celý proces.

To, že to potrvá roky je ale jasné azda každému. Navyše nie je celkom jasné, čo sa stane s vozidlami, ktoré nie sú ešte staré a bolo by neekonomické ich meniť. Vláda ich môže síce odpredávať, no s istou stratou.

Keby sa o podobný krok rozhodlo vedenie našej krajiny, počet by sa rátal iba na niekoľko tisíc. Zároveň by ale bolo možné taktiež uložiť podmienku, aby boli elektromobily vyrobené u nas, na Slovensku, veď sme automobilová veľmoc (aspoň čo sa týka vozidiel/počet obyvateľov).

ZDROJ | Rivian Automotive

ZdrojABS News

Komentáre k článku