Prepisujú sa tabuľky najbohatších, lídrami sú však stále ľudia zo sveta IT

ZDROJ | New Atlas

Priaznivé obdobie americkej automobilky Tesla a vesmírnej spoločnosti SpaceX sa podpísalo pod ešte donedávna neočakávanú zmenu poradia v rebríčku najbohatších ľudí sveta. Bill Gates sa vďaka finančným výsledkom spoločností Elona Muska prepadol z druhej na tretiu priečku. Rebríček Bloomberg Billionaires Index však stále patrí prevažne ľuďom zo sveta technológií.

Ešte začiatkom roka sa Elon Musk nachádzal podľa agentúry Bloomberg na 35. mieste v rebríčku najbohatších ľudí sveta. Akcie automobilky Tesla rastúce do absurdných výšin a úspechy vesmírnej spoločnosti SpaceX však zabezpečili, že z Elona Muska sa stal v tomto rebríčku skokan roka.

ZDROJ | SpaceX

Od začiatku roka totiž hodnota jeho majetku stúpla zo 7,2 miliardy dolárov až na 127,9 miliardy dolárov, čím z druhej priečky tohto rebríčka vytlačil Billa Gatesa. Tomu pritom prenstvo v tomto rebríčku patrilo od roku 1995 až do roku 2017, kedy si prvenstvo prevzal do svojich rúk výkonný riaditeľ Amazonu, Jeff Bezos.

Pozrite siVesmírny internet Starlink od SpaceX bude stáť 99 dolárov mesačne, zatiaľ

Bill Gates sa k tomuto „prepadu“ samozrejme aj sám pričinil z dobročinných dôvodov. Zo svojho majetku totiž v mene charitatívnej organizácie Bill & Melinda Gates Foundation rozdal od roku 2006 viac ako 27 miliárd dolárov. Popri svetových mocnostiach je táto organizácia zároveň jedným z najväčších dobrovoľných darcov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

ZDROJ | AP

Za trojicou Bezos – Musk – Gates sa aktuálne v stále pomerne tesnom závese nachádza ďalší technologický líder, Mark Zuckerberg (105 mld.). Technologickému odvetviu pritom patrí prevažná časť prvej desiatky, siedme miesto obsadil Larry Page (82,7 mld.), ôsme Sergey Brin (80,1 mld.) a deviate Steve Ballmer (77,4 mld.).

Pozrite siBill Gates: Elektrické kamióny sú slepou uličkou

Ďalších všeobecne známych technologických lídrov nájdeme v rebríčku výrazne nižšie. Spoluzakladateľ čínskeho obchodného portálu Alibaba Group, Jack Ma obsadil dvadsiatudruhú priečku (55,8 mld.), Michael Dell až tridsiatu (38,7 mld.).

ZdrojBloomberg

Komentáre k článku