Predvádzaciu verziu Hyperloop zaplatí Elon Musk zo svojho

Hyperloop, či „hyperslučka“ je projekt vysokorýchlostnej dopravy úplne nového typu, ktorý po asi dvojročnej príprave predstavil miliardár a majiteľ amerických spoločností Tesla Motors, SpaceX a ďalších, Elon Musk. Tohto vizionára čoraz častejšie nazývajú „moderným Teslom“, hoci sám nie je vynálezcom, ani bádateľom v oblasti základného výskumu, ako legendárny Nikola Tesla. V každom prípade to nie je žiadny rojko, ale muž, ktorý svoje sny realizuje.

hyperloop2

Umelecká predstava dopravy Hyperloop je asi trochu ďaleko od reality. Zdroj: Forbes

Podľa Muska je Hyperloop krížencom medzi nadzvukovým lietadlom Concorde, superexpresným vlakom a stolom na vzdušný hokej. Nad konceptom nadzvukovej dopravy vo vákuovom potrubí „sedel“ Musk s dvanástimi inžiniermi zo svojich spoločností Tesla Motors a SpaceX už dva roky pred tým, než ho v polovici tohtoročného augusta predstavil verejnosti. Zároveň chce Hyperloop ako open-source riešenie poskytnúť veľkému počtu záujemcov. Uviedol, že nenávidí patenty , kým nie sú nevyhnutné pre prežitie firmy. Podrobnosti projektu Musk zhrnul v 57 stránkovom dokumente, uviedol magazín Forbes.

Neprehliadnite: Hyperloop: najrýchlejšie pocestujeme potrubnou poštou

V súvislosti s projektom Hyperloop, ktorý by mal konkurovať leteckej doprave medzi veľkomestami do vzdialenosti cca 1500 kilometrov, sa spomína spojenie medzi kalifornskými mestami Los Angeles a San Francisco. Predpokladané náklady na postavenie trasy Hyperloop by boli v tomto prípade asi 6 mld. USD, čo je údajne desatina nákladov, ktoré si vyžiada plánovaná stavba vysokorýchlostnej železnice.

Musk síce považuje Hyperloop za vynikajúci nápad a dobrú vec, ktorej sa bude aj naďalej venovať, no naznačil, že nejde v rámci jeho zámerov o prioritu. Prednosť majú elektromobily z Tesla Motors a vesmírne lety so SpaceX. Napriek tomu Musk povedal, že do štartu Hyperloop vloží vlastné peniaze.

Nerád sa vraj spolieha len na zdroje cudzích investorov a považuje za správne priamo sa finančne angažovať v projektoch, ktorým verí. V prípade novej dopravy plánuje Musk financovať stavbu demonštračnej trasy Hyperloop a myslí si, že to pomôže pohnúť veci dopredu. Odhaduje, že demonštračný Hyperloop by mohol stáť do siedmich rokov, t.j. do roku 2020. Ak by sa však dostal medzi priority, dokázal by ho s podporou svojich inžinierov (a financií) postaviť do roka.

Komentáre k článku