Predaj vinylových platní prekonal v USA predaj CD

ZDROJ | Technics

Asociácia Recording Industry Association of America zverejnila výsledky prieskumu o predaji hudobných nosičov a hudby za rok 2020.

Podľa prieskumu sa napriek pandémii koronavírusu zvýšil v USA príjem z predaja hudby o 5,6 % na 5,7 miliardy dolárov.

ZDROJ | Zdnet

Pozrite siMilovníci LP platní by sa budúci rok mohli dočkať HD vinylov

Čo sa týka streamovacích služieb, môžeme naďalej pozorovať neustály rast, ktorý dosiahol 85 % z celkovej trhovej hodnoty hudobného priemyslu. Oproti minulému roku je to nárast o 5 %. Príjem zo streamovania dosiahol hodnotu 3,7 miliardy.

Medzi streamovacie služby okrem stálic ako je Spotify, Apple Music a Amazon, patria aj služby ako je YouTube, Vevo a Pandora. Najznámejšia služba Spotify počas prvých 6 mesiacov zvýšila svoj počet predplatiteľov o 12 miliónov, čím má celkovo 138 miliónov používateľov, ktorí si platia Spotify Premium.

ZDROJ | Yamaha

Pozrite siVinylové platne sú späť. Pokoria digitálnu hudbu?

Zaujímavé je však sledovať dáta z predaja fyzických nosičov hudby, ktoré sa nepohybujú v miliardách, ale „len“ v stovkách miliónov. Celkové príjmy z predaja týchto nosičov dosiahli v prvej polovici roku 2020 376 miliónov dolárov, čo predstavuje pokles o 23 % oproti minulému roku. Ten bol však pravdepodobne spôsobený pandémiou koronavírusu, keďže väčšina obchodov bola nútená zatvoriť.

Príjmy z predaja vinylových platní stúpli v prvom štvrťroku 2020, no v druhom už klesli. Celkovo predstavuje predaj vinylových platní v tomto roku v USA 62 % z celkového predaja fyzických nosičov. Na doláre je to 232 miliónov. Podľa prieskumu je to prvýkrát, kedy vinylové platne prekonali v predaji CD a to od 80. rokov, kedy nastúpil boom kompaktných diskov. Predaj vinylových platní však v porovnaní s celkovými príjmami v hudobnom priemysle za tento rok tvorí iba zanedbateľné 4 %.

ZdrojRecording Industry Association of America

Komentáre k článku