Právo na vymazanie platí na území EU, čo Google zablokuje dohľadáte v zahraničí

ZDROJ | 9to5google.com

Súdny proces ukázal, že pravidlá EU nepresahujú jej územie ani na internete. Ak súdne požiadate o zmazanie údajov, nebudú vygooglitelné v EU, v ostatných krajinách ich vyhľadávač do výsledkov zaradí.

V roku 2016 vznikol súdny spor medzi CNIL, francúzskym orgánom na ochranu súkromia, a internetovým gigantom Google, po tom, čo CNIL požiadal Google o vymazanie niektorých citlivých údajov z výsledkov vyhľadávania a vyhľadávač to odmietol. Francúzsky orgán sa obrátil na Európsky súdny dvor a vrámci žaloby požadoval odškodnenie 100 000 eur. Prípad sa týka satirickej fotomontáže političky, článku ktorý označoval konkrétnu osobu ako hovorcu Scientologickej cirkvi, vyšetrovania politika a prípadu sexuálneho zneužitia maloletých.

ZDROJ | Maurizio Pesce

Verdikt v prípade padol v utorok, 24. septembra 2019, a je považovaný za míľnik vrámci ochrany osobných údajov na internete. Rozsudok znel, že Google musí požadované vo vyhľadávaní zablokovať iba na území Európskej únie. Tento rozsudok teda jasne hovorí, že právo na zabudnutie alebo vymazanie, ktoré zväčša poznáme ako GDPR, je doménou starého kontinentu. Google inde na svete požadované nemusí blokovať, teda obsah je dohľadateľný.

Prípad je za míľnik považovaný pretože ukazuje, či ľudia môžu požadovať globálne zmazanie informácií ak sa do konfliktu dostanú osobné informácie a legitímny verejný záujem. Dôležitosť rozhodnutia spočíva tiež v tom, že bolo jasne ukázané, či Európska únia môže alebo nemôže, svoje zákony rozširovať aj za hranice svojho územia. Súdny dvor v rozsudku uviedol, že právo na ochranu osobných údajov nie je absolútnym právom.

Pozrite siGDPR – Európska únia chce chrániť osobné údaje svojich občanov

V rozsudku sa tiež písalo, že rovnováha medzi právom na súkromie a ochranou osobných údajov na jednej strane a slobodou informácií používateľov internetu na druhej sa bude po celom svete výrazne líšiť. Súd tak nepriamo súhlasil s Googlom, ktorý približne pred dvoma rokmi na svojom blogu zverejnil príspevok, v ktorom tvrdil, že jedna krajina nemôže ukladať pravidlá občanom druhej iného štátu.

Právo na zabudnutie, bežne sa používa aj názov právo na vymazanie, je v platnosti od roku 2016. Počas platnosti zákona dostal Google 845 501 žiadostí o odstránenie odkazov, pričom vyhovel 45% žiadajúcim, čo predstavuje zmazanie približne 3,3-milióna odkazov.

Zdrojreuters.com

Komentáre k článku