Pravidlá Facebooku podľa najnovších správ neplatia pre každého

ZDROJ | Pixabay

Denník The Wall Street Journal prišiel so zaujímavým zistením, podľa ktorého úzka skupina ľudí mohla bez problémov obchádzať pravidlá najväčšej sociálnej siete.

Podľa článku na The Wall Street Jorunal Facebook roky umožňoval niektorým vysoko postaveným používateľom, celebritám či osobnostiam verejného života porušovať pravidlá bez postihov, ktoré by inak hrozili bežným používateľom.

ZDROJ | Facebook

Pozrite siTikTok prekonal Facebook, stal sa najsťahovanejšou appkou za rok 2020

Systém fungoval na základe programu XCheck, ktorý zamedzoval postihnúť tieto „elitné“ používateľské účty. Ak bežný používateľ poruší pravidlá sociálnej siete, väčšinou narušenie riešia tzv. moderátori, ktorí môžu napríklad zabanovať účet alebo vymazať príspevok. Podľa správy však obsah zdieľaný niektorým z elitných profilov spadal pod zvlášť kategóriu moderátorov, ktorí narušenie pravidiel neriešili.

Príkladom je brazílsky futbalista Neymar, ktorý uverejnil nahé fotky ženy, ktorá ho obvinila zo sexuálneho obťažovania. Za takéto konanie by bol bežný používateľ vo väčšine prípadov zablokovaný, no vďaka systému XCheck moderátori nemali možnosť okamžite fotky či videá vymazať a kým bol obsah vymazaný, videlo ho viac ako 60 miliónov používateľov.

Ide o ďalšie obvinenie Facebooku z nedostatku transparentnosti a nedodržiavania pravidiel. Facebook napríklad vďaka internému pravidlu umožňoval politikom publikovať na svojich verejných profiloch a stránkach takmer čokoľvek bez akýchkoľvek dôsledkov.

facebook

Pozrite siWhatsApp, Twitter a Facebook sú zablokované pre voľby v Zambii

Sťažnosti na toto pravidlo sa však v priebehu minulého (v USA volebného) roka stupňovali, až to vyvrcholilo obmedzením profilu Donalda Trumpa a do situácie napokon musela zakročiť aj nezávislá dozorná rada Oversight Board financovaná samotným Facebookom.

Po najnovších správach je možné, že pravidlá Facebooku budú opäť cieľom verejnej kritiky a budú sa prehodnocovať, keďže uprednostňovanie jednej skupiny voči ostatným používateľom je proti deklarovanej politike Facebooku.

ZdrojThe Wall Street Journal

Komentáre k článku