Pozrite si video, ako dokáže autonómny dron zachrániť ľudí bez nutnosti posádky

ZDROJ | Tactical Robotics

Spoločnosť Urban Aeronautics dokončila skúšobný let dronu, ktorý dokáže naložiť a odviezť dve osoby bez pomoci posádky. Jedinými ľuďmi, ktorí sa budú podieľať na záchrannej misii budú operátori, ktorí budú pomocou videokamery komunikovať s obeťami.

Medevac, alebo lekárska letecká evakuácia zo zdravotných dôvodov, je včasný a efektívny spôsob ako zachrániť životy ľudí z bojiska. Prvá lekárska doprava bola zaznamenaná v Srbsku v roku 1915. Počas záchrany vojakov však riskuje zdravie a život zdravotnícky personál. Tomuto by mal zabrániť autonómny stroj od spoločnosti Urban Aeronautics, ktorý ukázal let svojho VTOL dronu. VTOL znamená v preklade skratku z „vertikálny vzlet a pristátie“.

https://youtu.be/hmzq-5EB81k

Obrovský dron Cormorant je vlastne vozidlo, ktoré môže lietať rýchlosťou nad 160 kilometrov za hodinu pomocou turboshaftového motora a dvoch nastaviteľných rotorov. Je primárne určený na vojenskú podporu frontovej línie s rozlohou približne 32 kilometrov. Dokáže lietať v silnejšom vetre, ako zvládnu vrtuľníky. Aby tento stroj nebol ľahkým cieľom protivníkov, má telo z uhlíkových vlákien, ktoré pomáha znižovať radarový profil a jeho výfukový systém ochladzuje pary, aby sa zabránilo vytváraniu ľahko identifikovateľného infračerveného „podpisu“.

Pozrite siStartup MotionPilot chce vylepšiť ovládanie dronov

Dron bol pôvodne určený pre izraelské ozbrojené sily, čo nie je prekvapujúce, vzhľadom na to, že firma Tactical Robotics (dcéra spoločnosti Urban Aeronautics) má sídlo v Yavne v Izraeli. Je však pravdepodobné, že aj iné armády a silové zložky prejavia záujem o tento lietajúci stroj.

Vzhľadom na humanitný potenciál „kormoránov“ sa dá dokonca predpokladať dopyt po nich aj od civilných záchranných zložiek. My na Slovensku sme medzitým radi, že nám aspoň v okresných mestách ešte funguje pohotovosť.

ZdrojTactical Robotics

Komentáre k článku