Pozrite si Londýn počas dňa v úžasnej časozbernej panoráme s veľkým rozlíšením

ZDROJ | Lenstore

Timelapse, po našom časozber, je obľúbený a efektný postup, ktorý zaznamenáva objekty v nižšej frekvencii, aká bude pri prehrávaní. Napríklad rozvíjajúci sa kvet počas dňa. Ľudské oko nedokáže zachytiť tieto pomalé zmeny, pomocou časozbernému záznamu to viditeľné je. Týmto postupom je možné zaznamenať aj dlhšie časové úseky – niekoľko dní, týždňov, ba aj mesiacov.

Spoločnosť Lenstore v spolupráci s Nikonom a Canary Wharf Group oslovila šikovného fotografa Henryho Stuarta, ktorý so svojou firmou Visualise vyrobil dych vyrážajúce zábery Londýna v 24-hodinovom časozbere. Celý projekt ponúka až 7,3 gigapixelové rozlíšenie snímkov na každú hodinu počas dňa. Výslednú prácu si môžete pozrieť na tomto odkaze. Aj pred týmto projektom sa dali vidieť fotky s obrovským rozlíšením, ale málokedy to malo dynamický prvok. Vždy sa to odohrávalo v zlomku sekundy, ktorý odmerala uzávierka na fotoaparáte.

ZDROJ | Lenstore

Štúdio Visualise využíva vo svojich dielach najnovšie technológie a inovácie, vrátane virtuálnej reality (VR). Vznikla v roku 2012 a práve Henry Stuart je priekopníkom v tvorbe obsahu 360° videa. Toto štúdio je údajne najskúsenejší výrobca VR v Európe. Na svojom konte má viac ako 100 filmov vyrobených touto modernou technológiou.

https://youtu.be/KNfpfk4P2tA

Zábery Londýna boli nasnímané vo februári 2018 pomocou fotoaparátu Nikon D850 s objektívom AF-S Nikkor 300 mm f/2,8. O pohyb a presné načasovanie sa postaralo robotické ovládanie pohybu. To umožnilo fotografom zaznamenať 155-stupňové panorámy mesta počas celého dňa.

Pozrite siNAY TECHBOX roka 2017: Predstavujeme fotoaparát Nikon D850

ZDROJ | Lenstore

Ako vidieť aj na tomto príklade, technológia nekráča míľovými krokmi len pri počítačoch a smartfónoch. Vyvíja sa aj fotografická technika, veď len nedávno bola gigapixelová fotografia veľkou novinkou. Dnes už málokoho ohúri. Onedlho bude zrejme aj gigapixelová timelapse panoráma len jednou z ďalších techník a kreatívnych postupov.

ZdrojLenstore,Visualise

Komentáre k článku