Pozrite sa, čo prinesie 5G sieť Orangeu už v roku 2020

Operátor Orange tento týždeň vytiahol eso z rukáva. Ukázal, že chce priniesť najmodernenšiu 5G sieť na Slovensko už v roku 2020. Pozrite sa, čo všetko je potrebné urobiť pre príchod novej siete a čo 5G prinesie pre koncových zákazníkov.

Nová 5G sieť by mohla prísť na Slovensko už v roku 2020. Zhodli sa na tom podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini so zástupcami štátnej a zákazníckej sféry a so spoločnosťou Orange Slovensko v priestoroch dátového centra Orange TechPark v Bratislave tento štvrtok 16. novembra 2017.

Príchod novej 5G siete by mohol byť skutočne už v roku 2020, čím by sme sa zaradili medzi prvé krajiny v Európe. Investície do takejto siete pritom na Slovensku dosiahnu stovky miliónov eur. Cieľ podporovať vznik moderných sietí má aj naša vláda, čo priamo na stretnutí tlmočil Peter Pellegrini a zároveň vyzval starostov obcí a miest na Slovensku, aby sa modernizácií sietí nebránili a vytvorili čo najlepšie podmienky pre budovanie optiky, ktorá je pre 5G sieť nevyhnutná.

Pozrite siOrange ako prvý operátor v spolupráci s Nokiou predstavil možnosti 5G

Orange zároveň ohlásil strategické partnerstvá pri vývoji 5G sietí s najvýznamnejšími dodávateľmi 5G, a to NOKIA a Ericsson. Plnohodnotné 5G si pritom vyžaduje až 3 rôzne frekvenčné pásma, a to 24 GHz pre pokrytie veľmi husto obývaných alebo navštevovaných oblastí napríklad ako sú letiská či nákupné centrá.

Ale aj 1 GHz až 6 GHz pre pokrytie husto obývaných oblastí rýchlosťami viac ako 1 GBit/s či frekvenčné pásma menšie ako 1 GHz pre celoplošné pokrytie, s využitím pre IoT s veľmi nízkym oneskorením.

Pozrite siČo je nového v 5G, 100x rýchlejšej sieti oproti 4G?

5G sieť by tak mala priniesť rýchlosti 100 Mbit/s pre každého používateľa, rovnako odozvu menšiu ako 1 ms. V 5G sieťach sa pritom počíta s 10 000-krát väčším objemom prenesených dát!

Aby nám to všetko fungovalo bude potrebné, aby mali operátori prístup k aspoň 100 MHz kontinuálnemu spektru v pásme 3 400 – 3 800 MHz a 200 MHz v 26 GHz pásme. Rozhodne bude potrebný aj aktívny prístup Regulačného úradu pre zefektívnenie využívania frekvenčného spektra operátormi navzájom.

5G siete sú novým hnacím motorom nielen operátorov, ale aj dodávateľov sietí. V konečnom dôsledku budeme profitovať z ich vysokých rýchlostí a minimálnej odozvy aj my, teda koncoví používatelia. Napríklad sa očakávam mastívny nástup autonónmych áut, ktoré budú musieť komunikovať v 5G sieti a rýchlosť odozvy je tu veľmi dôležitá. Rovnako pribudne množstvo aplikácií pre správu automobilov.

V 5G sieti nebude problém ani streamovanie obsahu pre virtuálnu realitu. Budete sa tak môcť doma kľudne ocitnúť na štadióne vášho obľúbeného zápasu vzdialeného tisícky kilometrov a v priamom prenose sledovať dianie cez VR okuliare.

V priemysle bude možné napríklad vďaka 5G sieťam napojiť roboty bezdrôtovo, čím sa akákoľvek obsluha, ale najmä neskoršia zmena výrobného procesu výraznejšie urýchli – doteraz sú napojené takéto zariadenia len cez káble a premiestniť ich znamená množstvo času a zložitú inštaláciu.

Nokia, ktorá je významným dodávateľom 5G technológie, vidí obrovský posun aj v zdravotníctve. Tu bude možné vykonávať aj zložitejšie úkony na diaľku.

Ak to teda všetko výjde, mohli by sme sa sietí budúcnosti dočkať už pomerne skoro, a to v roku 2020. Pozrite si aj naše video, kde sme na tému 5G položili 3 otázky Ivanovi Golianovi, riaditeľovi Úseku informačných systémov a sietí a zástupcovi generálneho riaditeľa Orangeu.

https://www.youtube.com/watch?v=vvionY3nHU0

 

Komentáre k článku