Pozrite sa, ako sa vyrába AeroMobil 4.0 XPF

Slovenskú firmu AeroMobil a jej projekt lietajúceho automobilu netreba zvlášť predstavovať. Na našich stránkach vás o jej napredovaní a úspechoch pravidelne informujeme. Výrobca však teraz poodhalil časť výrobného procesu prototypu AeroMobil 4.0 XPF.

Aktuálnu verziu lietajúceho automobilu AeroMobil 4.0 sme videli naživo pri jeho slovenskej premiére a v týchto dňoch (až do nedele 5. mája 2019) ho môžete vidieť aj vy na bratislavskom autosalóne. Jeho výroba však bola, z pochopiteľných dôvodov, zahalená rúškom tajomstva.

Pozrite siVideli sme AeroMobil 4.0, svetový unikát zo Slovenska

https://www.youtube.com/watch?v=2cCngTljr_M

Pri príležitosti spomenutého autosalónu sa výrobca rozhodol čiastočne poodhaliť tento výrobný proces. V Bratislave sa už od konca minulého vyrábajú prvé komponenty z vysoko kvalitných uhlíkových kompozitov a firma postúpila vo výrobe nového funkčného prototypu ďalej.

ZDROJ | AeroMobil

Do hangáru firmy AeroMobil boli dodané prvé výrobné formy pre nové letové testovacie vozidlo. Kompozitné formy sa digitálne skenujú, aby sa potvrdilo, že povrch nástroja
a rozmery zodpovedajú konštrukčnému návrhu predtým, ako sa použijú.

Pozrite siAeroMobil sa bude vyrábať a predávať, poznáme jeho cenu

ZDROJ | AeroMobil

Okrem chvostových plôch lietajúceho auta, ktoré sú už v procese finalizácie, dokončujú v bratislavskom hangári konštrukciu krídel. Ich výroba, geometria a aerodynamický profil sú špeciálne navrhnuté tak, aby zaistili spoľahlivé letové charakteristiky a manévrovateľnosť vozidla.

ZDROJ | AeroMobil

Podľa plánu bol do hangáru doručený aj oceľový rám testovacieho prototypu a  úspešne prešiel prísnymi kontrolami kvality. Dôslednými pádovými testami prešlo aj zadné odpruženie lietajúceho vozidla, čo preukázalo, že zaťaženie pri pristátí funkčného prototypu zodpovedá výpočtom.

ZDROJ | AeroMobil

Chvost prototypu letového vozidla AeroMobil 4.0 je vybavený kovovými konzolami pre systém riadenia letu a zadné odpruženie. Každá konzola bola precízne opracovaná a je umiestnená pomocou najnovších 3D meracích techník. Inštalácia konzol umožní uzatvorenie konštrukcie chvosta a postup do ďalšej etapy, montáže požadovaných riadiacich plôch.

ZDROJ | AeroMobil

Pozrite siAeroMobil zahviezdil na výstave v Číne, kde predstavil aj nový dizajn

Všetky kroky sú samozrejme v súlade s najvyššími normami a spĺňajú požadované technické a kvalitatívne parametre. AeroMobil sa ako jediný spomedzi európskych firiem, ktoré sa zaoberajú vývojom lietajúcich vozidiel, dostal až do významnej fázy, kedy si podal platnú prihlášku o typový certifikát od Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva.

Oproti konkurentom je výrazne popredu aj v tom, že pre účely certifikácie sa nový prototyp bude zalietavať už tento rok. V prípade, že bude žiadosť akceptovaná, AeroMobil bude môcť oficiálne prevádzkovať svoj lietajúci automobil v Európe a na ďalších svetových trhoch.

ZdrojAeroMobil

Komentáre k článku