Pozor, Veľký brat sa pozerá aj v aute!

Parkovací asistent, tempomat, strážca dopravných pruhov, bezpečných odstupov pri jazde v kolóne a mnoho ďalších asistenčných systémov stráži našu bezpečnosť a neraz nás pri vedení vozidla chránia pred našou vlastnou nerozvážnosťou, či nepozornosťou. Tieto systémy sa môžu posunúť až k takej dokonalosti, že v prípade nespôsobilosti vodiča mu znemožnia pokračovať v jazde.

Myšlienka to nie je nová, napríklad aj rušňovodič musí v určitých intervaloch stláčať takzvané bdelostné tlačidlo, inak riadiaci systém spustí alarm a v prípade jeho ignorovania automaticky zabrzdí.

gm-fovio1

V tejto súvislosti uzavrela zaujímavý kontrakt automobilka General Motors s výrobcom asistenčných vizuálnych systémov Seeing Machines. Ako uviedli Financial Times, GM podpísali kontrakt na vybavenie 500 tisíc vozidiel počas piatich rokov kamerovým snímacím systémom pre sledovanie pohľadu vodiča. Táto technológia sa už využíva v niektorých priemyselných aplikáciách v baníctve a v nákladnej doprave, kde dohliada nad bdelosťou vodiča.

Neprehliadnite: BMW Night Vision 3. generácie vidí za vás

Systém dokáže zistiť, ak sa vodič dlhšie nepozerá na cestu, zaspáva, či telefonuje. Portál GIZMODO špekuluje, že by mohlo ísť o systém na sledovanie pohľadu Fovio, ale nie je vylúčené, že Seeing Machines pre GM vyvinie špeciálnu aplikáciu.

gm-fovio2

Fovio môže byť montované na prístrojovku, alebo vložené priamo do palubnej dosky. Je schopný nielen sledovať vaše pohyby očí a koľko budete žmurkať, ale tiež polohu vašej hlavy v pomere k zvyšku vozidla. Podľa Financial Times Seeing Machines pracujú tiež na doplnení snímania biometrických údajov a na sledovaní tepu a obsahu alkoholu v krvi.

Sledovanie očných pohybov by sa v budúcnosti mohlo dať využiť aj na diaľkové bezkontaktné ovládanie niektorých zariadení v kabíne auta – napríklad rádia.

Pozrite si: BMW – projekt UR:BAN má zmeniť jazdu v meste

Keď budete mať v aute integrovaný takýto asistenčný systém a nebudete sa dostatočne venovať jazde z dôvodu nerozvážnosti, alebo kvôli vyčerpaniu, jeho jemné, alebo dôrazné „napomenutie“ vám môže zachrániť život. A keďže na ceste nie sme sami, tak aj zdravie a životy iných vodičov a spolucestujúcich. So šialenstvom typu písania (ale zrejme aj čítania) SMS počas jazdy bude jednoducho koniec.

Foto: GIZMODO, Seeing Machines

Komentáre k článku