Reklama

Potravinárske sklady čaká veľká automatizácia

Zdroj | Still.sk
PR článok
Zdroj | Still.sk
Zdroj | Still.sk

Inteligentný priemysel prináša množstvo zmien v skladových procesoch. Tentokrát ide o automatizáciu zásobovania a logistiky. Čo to však znamená v praxi?

Prichádza éra automatizácie

Príchod nových technológií vrátane internetu, virtualizácie či umelej inteligencie drasticky zmenil logistické procesy. Rozsiahla digitalizácia skladov priniesla efektívne riešenia, ktoré sa dajú nastaviť podľa potreby. Samotná automatizácia sa tak stala základným kameňom mnohých skladov. Veľkú úlohu pri nej zohrávajú WES systémy, ktoré sú najnovšou generáciou svojho druhu.

Čo sú to WES systémy?

WES systémy (Warehouse Execution System) v sebe spájajú tri hlavné pracovné procesy – plánovanie, rozvrhovanie a riadenie. Vďaka svojmu napojeniu na ďalšie systémy (MES, TMS, QMS) sú flexibilné a disponujú funkciou dynamického škálovania. Preto je integrácia WES systémov do zásobovacieho reťazca pomerne jednoduchá. Tovar následne stačí vychystať na vysokozdvižné vozíky. Niektoré ich modely dnes už zvládnu celé palety.

Zmeny čakajú aj samotnú expedíciu

Automatizácia zasiahne aj proces expedície. Zrýchli tak logistické procesy aj v tejto časti, a to najmä vďaka prepojeniu so systémami TMS, ktoré slúžia na riadenie dopravy. Výsledkom je optimalizácia aj náročnejšej distribúcie. Keďže sa v súčasnosti kladú čoraz vyššie nároky na jej rýchlosť a bezchybnosť, automatizácia sa stáva nutnosťou pre boj s konkurenciou.

Zdroj | Bigstock.com

Každý potravinársky sklad je iný

Výber jednotlivých systémov závisí od veľkosti skladu, počtu zamestnancov, procesov a aj požiadaviek prevádzkovateľa. V minulosti si mnohé sklady vystačili so systémami ERP, ktoré sa starali o účtovnú evidenciu skladových pohybov. So zvyšujúcou náročnosťou skladových procesov však rastú požiadavky na systémy.

Internet vecí a jeho prínos

S komplexnými skladovými procesmi by si systém WES neporadil bez spolupráce. Dôležité sú pritom prvky umelej inteligencie, decentralizovaná architektúra a internet vecí. Práve internet vecí (Internet of Things) poskytuje presné a zároveň úsporné ovládanie jednotlivých zariadení na diaľku.

Automatizácia má aj svoje úskalia

Napriek nespochybniteľným výhodám kompletná autoumatizácia vyvoláva aj niekoľko otázok. Obsluha manipulačnej techniky je totiž riadená autonómnym systémom, ktorý sa zaobíde aj bez zamestnanca. Prevádzkovateľ skladu tak na jednej strane ušetrí, pôvodného operátora však bude musieť preložiť na inú pracovnú pozíciu. V horšom prípade však už zamestnanca nemusí potrebovať vôbec, a ten tak zostane bez práce. Tento problém však vzniká aj v iných odvetviach.

Zdroj | Bigstock.com

Nielen v oblasti logistiky, ale aj napríklad v bankách či telekomunikáciách s príchodom umelej inteligencie dochádza k prepúšťaniu zamestnancov. Na infolinkách sa už častejšie stretnete s virtuálnym asistentom a je stále menej prípadov, keď je potrebná pomoc skutočného zamestnanca. Ľudia na týchto pozíciách musia prejsť školeniami a sú preradení na pozície, ktoré umelá inteligencia (zatiaľ) nezvládne.

Umelá inteligencia však globálnej ekonomike prinesie zisk, z ktorého budú môcť štáty dotovať ľudí bez práce vyššími finančnými čiastkami. V niektorých krajinách už vyhradili financie na pomoc ekonomike (fínska vláda až 1,9 miliardy eur). Podobné dotácie by mali časom

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.