Poťahy v Nissane vedia, kedy sa spotíte, má to svoje využitie

ZDROJ | Desixner

Nissan experimentuje so špeciálnymi poťahmi sedadiel, ktoré budú upozorňovať na potenie. Dôvod ale nie je taký bezhlavý, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

https://youtu.be/pBGH9yo8sZA

Japonská automobilka a spoločnosť Droog Design sa spojili za účelom vytvorenia špeciálnej látky s názvom SOAK. Tou boli následne pokryté sedadlá a volant, aby znázorňovali úroveň hydratácie šoféra. Povrch totiž tvorí špeciálny materiál, ktorý sa zafarbí na základe kompozície potu.

ZDROJ | Desixner

Mnohí si myslia, že Nissan chce týmto krokom získať len publicitu, opiera sa ale o reálne výskumy. Zatiaľ čo dopad alkoholu či návykových látok je známy, nedostatku tekutín sa veľa pozornosti nevenuje. V roku 2015 ale Loughboroughská univerzita vykonala štúdiu, ktorá tvrdí, že i malá dehydratácia môže narušiť sústredenie šoféra na dlhej monotónnej ceste.

ZDROJ | Desixner

Látka sa v prípade, že je vodič dostatočne hydratovaný, zafarbí namodro. Ak by sa mal šofér napiť, textília naberie svetlú žltú farbu. Pôvodnému vynálezcovi SOAKu, Paulienovi Routsovi, ani nenapadlo, že by sa jeho produkt mohol vyskytnúť práve v automobiloch a spĺňať takúto funkciu. Využitie si predstavoval skôr v oblečení pre športovcov, výsledok ho ale teší.

ZDROJ | Desixner

Zatiaľ ide len o znázornenie možného využitia v budúcnosti. Výrobca vozidiel demonštroval technológiu na jednom konkrétnom vozidle, modely Juke. Nissan ale možno v budúcnosti bude ponúkať látku aj ako bežnú alternatívu pre konfigurácii auta. Výhodou je i fakt, že takúto úpravu si voľným okom majiteľ automobilu ani nevšimne. SOAK sa totiž ukrýva až pod vrstvou kože, ktorá je vzorovaná tak, aby sa cez jej štrbiny pot dostal i do špeciálnej textílie.

ZdrojDexigner

Komentáre k článku