Porsche vylepšuje svoj neexistujúci minivan, raz z neho bude rodinný K.I.T.T.

ZDROJ | Porsche

Porsche minulý rok v rámci programu Unseen predstavilo svoje nedokončené projekty vrátane rodinného elektrického minivanu Renndienst. Do výroby síce aj napriek záujmu zo strany verejnosti zatiaľ nemieri, no rovnako ho Porsche nenecháva ani odložené „v šuflíku“. Čo s ním bude ďalej?

Dizajnový riaditeľ automobilky Porsche Michael Mauer, vedúci vývoja interiérového dizajnu Markus Auerbach a riaditeľ vývoja používateľského zážitku Ivo van Hulten, si stanovili za cieľ vytvoriť „interiér budúcnosti“ a pre tento účel si vzali na paškál dávno zrušený model Renndienst.

ZDROJ | Porsche

Pozrite siPorsche odhalilo nedokončené projekty, v príprave bol aj elektrický van!

Rodinný minivan nám Porsche ukázalo ešte minulý rok na niekoľkých záberoch na jeho exteriér, zatiaľ čo interiér zostal zahalený rúškom tajomstva – inými slovami, automobilka ho zrejme ani nikdy nedokončila, až doteraz.

ZDROJ | Porsche

Zo športového interiéru sa museli dizajnéri tentokrát preorientovať na luxus skĺbený s rodinným životom. Výsledkom toho je sedenie pre šiestich pasažiérov s nádychom budúcnosti, v ktorej už riadenie môžete bez obáv predať umelej inteligencii.

ZDROJ | Porsche

Predná časť konceptu Renndienst pripomína skôr vesmírnu loď. Sedadlo vodiča je totiž umiestnené v strede a hoci pred ním nájdeme až prekvapivo obyčajne vyzerajúci volant, vodič si môže kedykoľvek aktivovať autonómne riadenie a sedadlo si otočiť o 180 stupňov smerom k zvyšku posádky.

ZDROJ | Porsche

Kontakt so súčasným interiérovým dizajnom ale nekončí iba pri klasickom volante. Porsche chce prekvapivo aj naďalej v interiéri vozidiel zachovať klasické analógové tlačidlá, ktoré poskytujú vodičovi potrebnú haptickú odozvu pre ovládanie jednotlivých funkcií aj bez spúšťania zraku z vozovky.

ZDROJ | Porsche

Exteriérový a interiérový dizajn by tak už Porsche pre model Renndienst mal teoreticky hotový, no Hultenovi pre jeho kompletizáciu chýba ešte jeden dôležitý prvok – duša. Šéf interiérového dizajnu v tomto prípade ale nemá na mysli dušu v spirituálnom zmysle, ale v zmysle osobnosti.

Pozrite siAudi Q4 e-tron 40 – prémiový elektromobil s vysokým dojazdom

Hulten si pri práci na tomto koncepte spomenul na televízny seriál Knight Rider, ktorý sledoval ako dieťa. „K.I.T.T, rozprávajúce auto, ma fascinovalo. Silný tím protagonistu a jeho auta zaujal moju predstavlivosť. Prepojil som sa s tým autom, pretože malo dušu“. Jeho cieľom je, aby auto budúcnosti, akým je aj Renndienst, bolo jedného dňa schopné reagovať na naše požiadavky, aby sme mu mohli zhruba o 30 rokov jednoducho zavolať, aby nás prišlo vyzdvihnúť.

Renndienst žiaľ aj napriek záujmu zo strany širokej verejnosti nateraz pravdepodobne zostane iba dizajnovou štúdiou. Rodinný minivan v tejto chvíli nezapadá do plánov Porsche na najbližšie roky, kde momentálne dominujú športové elektromobily a luxusné SUV modely.

ZdrojPorsche

Komentáre k článku