Porsche odhalilo nedokončené projekty, v príprave bol aj elektrický van!

ZDROJ | Porsche

Porsche ukazuje svetu modely vytvorené v období rokov 2005 až 2019, ktoré nikdy neboli predstavené a nikdy sa v tejto podobe už ani nedostanú do výroby. V prípade boli viaceré hyperšportové modely, ale aj elektrický, v podstate rodinný van.

Je to vôbec po prvý krát, čo Porsche pod taktovkou „Porsche Unseen“ publikuje dizajnové štúdie oficiálne nikdy nepredstavených a nedokončených modelov. Svetu ukazuje celkovo 15 modelov, z ktorých niektoré predstavujú iba upravené verzie vydaných modelov, zatiaľ čo iné k značke Porsche prakticky vôbec nepasujú.

Snáď najzaujímavejším projektom z novoodhalenej série nesie meno Renndienst. Ide o šesťmiestnu elektrickú dodávku, ktorá nemá ďaleko od futuristickej predstavy o autách, aké môžeme vídať v sci-fi filmoch.

Pri návrhu tohto modelu mala prioritu priestrannosť podobne, ako to bolo v prípade legendárnej servisnej dodávky pre Porsche od Volkswagenu. Porsche sa v prípade tohto konceptu dostalo až do fázy hotového modelu v mierke 1:1.

Z úplne iného súdka je zrušený model Porsche 919 Street, spotrebiteľský variant profesionálneho modelu Porsche 919 Hybrid z kategórie Le Mans Protototype. Tento kúsok mal umožniť užiť si výnimočný pohon a rýchlosť aj bežným vodičom, minimálne na uzavretých okruhoch. Stopku však tento projekt dostal kvôli neuveriteľne komplikovanému pohonu LMP1, ktorý si vyžadoval 45-minútovú štartovaciu procedúru pod dohľadom špeciálnych technikov.

ZDROJ | Porsche

Zaujímavý príbeh sa ukrýva aj za projektom Porsche Vision Turismo, ktorý na to síce možno na prvý pohľad nevyzerá, no jeho finálnou verziou je dnes už dobre známy elektromobil Porsche Taycan.

ZDROJ | Porsche

Nápad na vytvorenie 4-dverového športového modelu vznikol, keď dizajnér Michael Maeur zazrel v štúdiu automobilky nákres modelu Porsche 918. Zadnú padajúcu kontúra tohto modelu zvýraznenú čiernym plsteným perom si po letmom pohľade kútikom pera najprv vysvetlil ako zadné dvere a táto idea ho okamžite nadchla.

Pri otázke proporcií takéhoto modelu napokon tím dospel k tomu, že najlepší pomer medzi výkonom a rozmermi im umožní použitie plne elektrického pohonu. Projekt Porsche Vision Turismo sa síce v roku 2016 zastavil vo fáze prakticky hotovej makety v mierke 1:1, no jeho vývoj napokon vyústil vo vydarený elektromobil Porsche Taycan, ktorý sa už do výroby našťastie dostal.

ZdrojPorsche

Komentáre k článku