Porovnali sme fotoaparáty Apple iPhone 11 s iPhone Xr, oplatí sa priplatiť si?

Kúpiť nový iPhone 11, alebo bude stačiť aj minuloročný iPhone Xr? Ak so svojim smartfónom veľa fotíte, no zároveň chcete ušetriť, rozhodnutie môže byť tento rok pomerne náročné.

Zariadenia od Apple majú oproti svojej konkurencii mnoho nevýhod, no určite sa im nedá uprieť jeden fakt. Aj po rokoch si držia svoju kvalitu a teda aj hodnotu. Kúpa minuloročného modelu z ktorejkoľvek kategórie, ktorú Apple ponúka, preto môže dávať perfektný zmysel, najmä ak chcete ušetriť.

Minulý rok bol výber z ponuky Apple pomerne jednoduchý. Ak ste chceli iPhone s novým dizajnom, no nie ten najdrahší alebo najväčší iPhone, jednoducho ste mohli siahnuť po modeli iPhone Xr, ktorý ponúkal najlepší pomer medzi výbavou a cenou. Teraz je to však o niečo ťažšie. Cena minuloročného modelu klesla, pretože na trh dorazil jeho nástupca.

V novej sérii článkov sa preto pozrieme na jednotlivé novinky, funkcie a vlastnosti, ktoré iPhone 11 prináša a porovnáme si ich s minuloročným modelom iPhone Xr, aby sme získali odpoveď, či sa kúpa novej generácie skutočne oplatí. V prvom dieli sa pozrieme na nové fotoaparát(y). Najprv sa však pozrime na tabuľkové porovnanie, kde sa toho na prvý pohľad až toľko nezmenilo.

Apple iPhone XR
Apple iPhone 11
Veľkosť 150,9 x 75,7 x 8,3 mm, 194 g 150,9 x 75,7 x 8,3 mm, 194 g
Displej 6,1" Liquid Retina HD, IPS LCD, 828 x 1 792 px, 326 PPI, 19,5:9, WCD (P3), True Tone, Haptic Touch 6,1" Liquid Retina HD, IPS LCD, 828 x 1 792 px, 326 PPI, 19,5:9, WCD (P3), True Tone, Haptic Touch, Dolby Vision, HDR10
Fotoaparát 12 Mpx BSI CMOS s Focus Pixels AF, f/1,8, 6-členov, quad True Tone LED blesk, optická stabilizácia, Smart HDR, Portrait Lightning, Portrait Mode, touch focus, foto počas videa, 63 Mpx panoráma, JPEG/HEIF, 240 fps Full HD video, Live Photos, ISP čip, Ultra HD video (3 840 x 2 160 px, 60 fps), 7 Mpx webkamera, f/2,2, Full HD video, Retina blesk, Smart HDR, el. stabilizácia 12 Mpx BSI CMOS s Focus Pixels AF, f/1,8, 24 mm + 12 Mpx f/2,4, 13 mm, quad True Tone LED blesk, optická stabilizácia, Smart HDR, Portrait Lightning, Portrait Mode, touch focus, foto počas videa, 63 Mpx panoráma, JPEG/HEIF, 240 fps Full HD video, Live Photos, ISP čip, Ultra HD video (3 840 x 2 160 px, 60 fps), 12 Mpx webkamera, f/2,2, 4K Ultra HD video (60 fps), Retina blesk, Smart HDR, el. stabilizácia
Hardvér Apple A12 Bionic (8 jadier, 7nm, 64bit) neurálny procesor, 4-jadrové GPU, 3 GB RAM, 64/128/256 GB flash pamäť, LTE-A (1 000/150 Mbit/s), VoLTE, Wi-Fi ac (dual-band) MIMO, Bluetooth 5.0, NFC, GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, el. kompas, Lightning konektor, stereo repro, nano SIM (dual SIM s eSIM), akcelerometer, gyroskop, senzor priblíženia, barometer, Face ID, TrueDepth, Apple Pay, 3D Touch, IP68, 2 942 mAh, Qi nabíjanie Apple A13 Bionic (8 jadier, 7nm, 64bit) neurálny procesor, 4-jadrové GPU, 4 GB RAM, 64/128/256 GB flash pamäť, LTE-A (1 000/150 Mbit/s), VoLTE, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, NFC, GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, el. kompas, Lightning konektor, stereo repro, Dolby Atmos, nano SIM (dual SIM s eSIM), akcelerometer, gyroskop, senzor priblíženia, barometer, Face ID, TrueDepth, Apple Pay, 3D Touch, IP68, 3 110 mAh, Qi nabíjanie
Softvér iOS 12, iBooks, Siri, iCloud, Pages, Numbers, Keynote, AirDrop, AirPlay, AirPrint, HomeKit, Night Shift, Multitasking, Health, Measure iOS 13, iBooks, Siri, iCloud, Pages, Numbers, Keynote, AirDrop, AirPlay, AirPrint, HomeKit, Night Shift, Multitasking, Health, Measure
Cena od 699,00 € od 799,00 €

Ak ste sledovali tohtoročnú septembrovú tlačovú konferenciu Apple, určite vám neuniklo výrazné zameranie na fotoaparáty. V prípade modelu iPhone 11 tentokrát hlavný fotoaparát dopĺňa ultraširokouhlý objektív so 120° zorným uhlom.

Ide o úplne prvý iPhone s takýmto objektívom (spolu s iPhone 11 Pro a Pro Max). Doterajšie duálne fotoaparáty v modeloch Plus a neskôr aj v iPhone X a Xs sa sústredili na opačné využitie, teda na optické priblíženie obrazu, ako aj na tzv. bokeh efekt vytváraný pomocou dvoch snímačov a následného výpočtu vzdialenosti medzi predmetmi na fotke.

iPhone Xr s jedným fotoaparátom na zadnej strane.

Začnime preto trochu netradične práve spomínaným boleh efektom. Ten už síce ponúkaj aj minuloročný iPhone Xr, no (v oficiálnej aplikácii fotoaparátu) iba pri snímaní tvárí. Dôvod je jednoduchý, iPhone Xr sa totiž s jedným fotoaparátom mohol spoľahnúť iba na softvérové rozpoznávanie hĺbky a na to si trúfal iba pri tvárach ľudí.

iPhone Xr – zadný fotoaparát

S novým iPhone 11 je to iné, ten už vďaka dvom fotoaparátom dokáže rozpoznávať hĺbku pri akomkoľvek objekte rovnako, ako všetky doterajšie modely s dvomi fotoaparátmi. Ak teda máte radi bokeh efekt, iPhone 11 je v tomto smere určite lepšou voľbou.

iPhone 11 – Duálny zadný fotoaparát

(Fotografie môžete zobraziť v plnom rozlíšení ich otvorením v novom okne, alebo na novej karte)

A čo širokouhlé fotografie, na ktoré druhý fotoaparát slúži primárne? Na jednej strane ide o zaujímavé obohatenie možností fotoaparátu, no na druhej strane zo subjektívneho hľadiska musím povedať, že som čaru ultraširokouhlej fotografie akosi neprepadol.

Nie že by boli výsledné širokouhlé fotografie zlé, no pre mňa nejde o funkciu, pre ktorú by som si vybral práve iPhone 11. Ide však iba o môj subjektívny názor a jedine vy musíte vedieť, či by ste sekundárny fotoaparát využili. Osobne by som skôr ocenil prítomnosť teleobjektívu, ktorý hral druhé husle v prípade všetkých doterajších duálnych fotoaparátov od Apple.

Nový iPhone 11 by som si však vybral pre jednoznačný posun v kvalite fotografií vyprodukovaných pomocou hlavného fotoaparátu. Denné fotografie sú ostrejšie, farebne vernejšie realite a technológia Smart HDR konečne nie je taká agresívna, ako tomu bolo pri všetkých minuloročných modeloch. Chvíľu to už vyzeralo, že Apple v oblasti fotografie uteká vlak, no nový iPhone 11 dokazuje opak.

Na výsledky sa môžete pozrieť nižšie, pričom v galérii vždy uvidíte najprv fotografiu z minuloročného modelu iPhone Xr a až následne z nového iPhone 11.

Ešte viac ma prekvapili nočné fotografie a to aj napriek tomu, že som si pred testovaním prečítal nejednu zahraničnú recenziu. Apple samozrejme (ako vždy) nebol prvý, ktorý predstavil akúsi obdobu nočného režimu. Spomedzi smartfónov s takýmto režimom, ktoré som mal možnosť testovať, mi však príde toto prevedenie po stránke používateľského prostredia i výsledných fotografií zo všetkých najlepšie.

Ak s aplikáciou fotoaparátu vyslovene nebojujete a nočný režim nebudete vypínať manuálne, fotoaparát vždy automaticky (a správne) rozhodne, či má použiť obyčajný denný režim, alebo má radšej aktivovať nočný režim. Fotoaparát dokáže taktiež rozpoznať, akú dlhú expozíciu by mal nastaviť, aby fotografia vyzerala čo najlepšie. Skvelé zábery tak s novým iPhonom 11 budú vedieť vytvárať aj ľudia, ktorí sa neradi hrajú s manuálnymi nastaveniami. Stačí namieriť fotoaparát, stlačiť spúšť a o zvyšku rozhodne v priebehu sekundy komplexný softvér na pozadí.

Výsledné fotografie sme opäť porovnali s minuloročným iPhone Xr, ktorého fotografie uvidíte v galérii ako prvé.

Aký je teda verdikt? Zrejme nikoho neprekvapí, že iPhone 11 skrátka v oblasti fotografie proti svojmu staršiemu súrodencovi vyhráva na plnej čiare. Treba však povedať aj to, že aj keď iPhone Xr v tomto porovnaní jasne zaostáva, stále ponúka veľmi kvalitný fotoaparát.

Ten stále perfektne poslúži používateľom, ktorí nie sú až tak zaťažení na fotografovanie smartfónom a teda nepotrebujú mať k dispozícii to najlepšie na trhu. Ak je teda pri vašom rozhodovaní veľkým faktorom cena, určite sa nebojte siahnuť aj po minuloročnom iPhone Xr. Jeho kúpu určite neoľutujete. Ak vám to rozpočet dovolí a so smartfónom fotíte na dennej báze, iPhone 11 je jasnou voľbou.

Apple iPhone 11 Purple redakcii zapožičal operátor Slovak Telekom.

Komentáre k článku