Polestar odhalil ekologický a technológiami nabitý koncept Precept

ZDROJ | Polestar

Automobilka Polestar patriaca pod Volvo predstavila nový koncept elektromobilu s názvom Precept, pri ktorom však neprezentuje jeho výkon alebo dojazd, ale použité technológie a environmentálnu šetrnosť.

Súčasnou vlajkovou loďou automobilky Polestar je nepochybne elektromobil Polestar 2, ktorý priamo konkuruje elektromobilu Tesla Model 3. Nový koncept Polestar Precept zrejme v konkurenčnom boji zatne to prémiovejšieho Modelu S, ktorý taktiež kombinuje luxusný, športový a rodinný prístup do zaujímavého elektrického sedanu.

Koncept elektromobilu Polestar Precept
ZDROJ | Polestar

Názov Precept má odzrkadľovať, že ide o víziu spoločnosti ako by mali vyzerať jej budúce modely. Automobilka však zdôrazňuje, že nejde o vzdialenú budúcnosť ale skôr o víziu do najbližších rokov. Špecifikácie konceptu síce zatiaľ nepoznáme, no z toho čo vieme nemá ďaleko od produkčnej verzie ani on.

Koncept Polectar Precept z vrchu
ZDROJ | Polestar

Základom nového konceptu Polestar Precept je použitie obnoviteľných zdrojov. Polestar vyrobil niektoré interiérové panely a operadlá z ľanových kompozitných materiálov. Automobilke sa tým podarilo znížiť produkciu plastového odpadu o 80 % a zároveň znížiť hmotnosť vozidla až o 50 %. Sedadlá majú byť vyrobené pomocou 3D tlače z recyklovaných PET fliaš a recyklovaného korku, zatiaľ čo interiérové koberčeky z reklamovaných rybárskych sietí.

Interiér konceptu Polestar Precept
ZDROJ | Polestar

Po stránke technológií určite stojí za pozornosť fakt, že Polestar vyvíja nový koncept v spolupráci so spoločnosťou Google. Nie je to však kvôli integrácii funkcie Android Auto, ale kvôli využitiu operačného systému Android Automotive. Ten by sa mal okrem používateľského prostredia v rámci infotainment systému starať už aj o ovládanie niektorých častí vozidla, akými je napríklad klimatizácia alebo osvetlenie.

Palubná doska konceptu Polestar Precept
ZDROJ | Polestar

Vodiči budú tento operačný systém ovládať najmä pomocou 15“ dotykovej obrazovky v stredovej konzole. Za volantom však bude umiestnený aj ďalší displej s uhlopriečkou 12,5“. Obsah sa bude na týchto obrazovkách zobrazovať na základe senzoru, ktorý bude sledovať zrak vodiča.

Pozrite siRenault Twingo Z.E. – nakoniec sme sa dočkali! Ponúkne 230 km na jedno nabitie

Keďže ide zatiaľ iba o koncept, automobilka nehovorí nielen o špecifikáciách, ale ani o možnom prerode do produkčnej verzice či prípadnom dátume predaja alebo cene. Prepracovanosť a realistickosť konceptu však naznačuje, že by sa tak skutočne mohlo stať a to už v dohľadnej dobe.

ZdrojPolerstar

Komentáre k článku