Pokémon GO – zábavka, ktorej podľahnete

ZDROJ | Pokemongo

V lese, v centre mesta, pri kostoloch – sú všade. Svet zachvátili Pokémoni a ľudia tejto zábave doslova prepadli. Pokémon GO je fenomén, ktorý rozhodne treba vyskúšať. Ak vás nechytí, stačí ho odinštalovať.

Pokemon GO1

Pokemon GO3

Ak ste za posledný týždeň boli niekde na dovolenke a nezaregistrovali ste šialenstvo okolo najpopulárnejšej aplikácie Pokémon GO, prinášame vám recenziu spolu s návodom a našimi dojmami z tejto prelomovej zábavy.

Pozrite siFenomén Pokémon GO – všetko čo potrebujete vedieť

Za hrou stojí štúdio Niantic, ktoré patrí pod Google a aj preto využíva údaje z Google máp. Hra funguje na princípe Augumented Reality (AR), kde v reálnom svete vidíte virtuálne objekty, v tomto prípade Pokémonov.

Pokemon GO8Pokemon GO2

V aplikácii nájdete upravenú mapu, ktorá reflektuje presné lokality okolo vás. Cesty, chodníky, vodné plochy, pamätníky sú reálne a vy ich vidíte na mape v hre.

Hlavným cieľom hry je chytanie samotných Pokémonov. Tí sa nachádzajú všade okolo vás. Stačí chodiť a prechádzať sa cez reálne miesta na mape a v prípade, že nejakého nájdete, musíte ho chytiť pomocou Pokéballu (Pokélopty).

Pokemon GO12Pokemon GO11

Hľadanie však nie je také jednoduché. Pokémov nevidíte na mape, ale len na pomocnej lište, kde sa vám ukazuje, ktorí Pokémoni sú v okolí. Pomocou počtu „ťapiek“ môžete zistiť, ako sú ďaleko – čím viac ťapiek, tým sú ďalej. Táto funkcia však nie vždy dobre funguje.

Pokemon GO16Pokemon GO15

Keď už ste s hľadaním v koncoch, v Pokémon GO nájdete malú pomôcku v podobe pohybu listov, ktorý vám ukáže oblasť na mape, kde sa Pokémoni pravdepodobne nachádzajú.

Nevýhodou tejto chytľavej hry sú hlavne problémy so servermi, ktoré sú za prvý týždeň vydania značne preťažené. Nintendo by malo situáciu čo najskôr vyriešiť, no na slovenskú verziu Pokémon GO bolo v prvý deň vydania veľký problém sa pripojiť.

Druhou nevýhodou aplikácie je nutnosť pripojenia na internet a GPS. Ak máte dobré pripojenie, aplikácia bude fungovať v pohode a našťastie nebude žrať príliš mnoho dát (okolo 20 MB +- za hodinu hrania).

Ak bývate v miestach, kde signál nie je príliš rozšírený, alebo by ste chceli ísť chytať do bratislavských lesov, môžete mať problém kvôli nedostatočnému pokrytiu.

Pokemon GO7Pokemon GO6

Zaujímavosťou je, že niektorí Pokémoni sa ukazujú len v určitých časoch, alebo na konkrétnych miestach. Vodní Pokémoni sa napríklad nachádzajú v blízkosti vodných plôch.

Chytaním Pokémonov postupne levelujete svoju postavu a otvárajú sa vám nové možnosti hry. Samotných Pokémonov môžete tiež trénovať, vylepšovať a vyvíjať. Ideálne je sa zameriať na najsilnejšieho chyteného Pokémona a toho potom vylepšovať.

Pokemon GO18

Pokemon GO19

Okrem hľadania Pokémonov môžete chodiť aj okolo tzv. Pokéstopov, miestach, kde získavate rôzne bonusy v podobe Pokéballov, feromónov, či iných vylepšení. Pokéstopy sa nachádzajú na významnejších miestach na mape – pamätníky či miesta záujmu.

Kostoly zase predstavujú arény, kde môžete súťažiť s ostatnými hráčmi. Keď vaša postava dosiahne level 5, zvolíte si jeden z troch tímov (červený, žltý a modrý) a v každom súboji, do ktorého sa zapojíte, budete hrať za svoj tím.

Pokemon GO13Pokemon GO5

Keď bude napríklad aréna ovládaná červeným tímom a vy hráte za žltý, môžete prísť k aréne, pozrieť si akí silní Pokémoni ju ovládajú a môžete si trúfnuť ju obsadiť. Tím získavate cenné body za skúsenosti a hlavne body pre váš tím. Poriadne si však rozmyslite, do akého tímu sa zapojíte, keďže voľba sa nedá zmeniť.

Prečo je vlastne aplikácia taká chytľavá? V prvom rade kvôli chodeniu po vonku, ktoré máte zároveň spojené s virtuálnou zábavou. Zároveň zbieraním nových druhov sa vám zapĺňa Pokédex – encyklopédia Pokémonov, čo vás bude nesmierne tešiť.

Pokemon GO17Pokemon GO20

Samotné chytanie Pokémonov a rozšírená realita je tiež sranda a častokrát sa pobavíte na miestach, kde sa Pokémoni nachádzajú. Nie je to síce žiadna novinka, ale skôr nápad, ktorý už existuje na trhu dlho a je dobre predaný verejnosti a očividne aj funguje.

Pokemon GO9Pokemon GO10

 

Z herných mechaník by mohla byť trochu šikovnejšie vymyslená lokalizácia Pokémonov a chytanie pomocou Pokéballov je niekedy trochu nemotorné, inak nemám čo vytknúť.

Aplikácia je jednoznačne zaujímavá a uvidíme, čo miesto Pokémonov príde ďalšie. Nejaké prepojenie s inými hernými, alebo nebodaj filmovými svetmi by sa touto formou jednoznačne nestratilo.

Určite ju odporúčam vyskúšať, buď vás to chytí, alebo si poviete, že je to blbosť. Minimálne musíme vychváliť originálny nápad, ktorý prinúti aj domasedov vybehnúť do mesta, alebo do prírody.

Po prvom týždni hrania musím pochváliť chytľavosť hry. Na druhej strane by sa zišlo nejaké vylepšenie pre začínajúcich hráčov. Tí sú momentálne trochu v nevýhode, keďže už veľa hráčov je dosť silných a vytrénovaných.

Pokemon GO4

Pokemon GO14

Pokémon GO sa dá stiahnuť zadarmo z jednotlivých storov pre smartfóny a tablety. V hre nájdete aj mikrotransakcie, ktoré však nie sú nutnosťou.

TECHBOX tip redakcie

Pokémon GO91%

Veľkosť:
110 MB
Platforma:
iOS 8.0 a vyšší, Android 4.4 a vyšší
Cena:
0,00

Pokémon GO je fenomén, ktorý by vás rozhodne nemal minúť. Aj keď môže prísť niekomu čudné behať po vonku a hľadať virtuálne potvory, je to rozhodne zábava na dlhé hodiny. Čo je hlavné, strávite ich vonku na vzduchu.

ZdrojPokémon GO

Komentáre k článku