Pokémon GO je šialenosť, ale zarába milióny a bude miliardy

ZDROJ | Pokemon GO

O Pokémon GO už asi počul každý z vás. Kto nie, odporúčam si pozrieť články, ktoré sme tejto kontroverznej hre venovali u nás na TECHBOX.sk. Pokémon GO je kontroverzná aj preto, že ľudia pri nej doslova šalejú a strácajú zdravý rozum. Svedčí o tom viacero incidentov, ktoré hráči za tie dva týždne napáchali.

https://www.youtube.com/watch?v=GjOeZ2xk96Y

Aj napriek všetkému je ale Pokémon GO najúspešnejšou mobilnou hrou sveta. Láme rekordy v počte stiahnutí nielen na App Store pre iOS zariadenia, ale aj na Google Play pre Android. Navyše sa šušká, že sa „pečie“ verzia aj pre zariadenia s Windows.

Logika Pokémon GO je jednoduchá – chodiť po meste, hľadať Pokémonov, chytať ich, cvičiť ich a bojovať s nimi proti iným tímom. Ak sa ale noví hráči stretnú s tými, ktorí už majú čo-to za sebou, ich Pokémoni proti nim jednoducho nič nezmôžu.

Pozrite si7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o Pokémon GO na Slovensku

https://www.youtube.com/watch?v=2sj2iQyBTQs

A tu prichádza to najdôležitejšie pre Nintendo, resp. tvorcu hry, Niantic, ktorá si od Nintenda práva na Pokémonov prenajala. Niantic je mimochodom spoločnosť, ktorá pred rokov vyšla zo spoločnosti Google, resp. Alphabet a je samostatná.

Pokémon GO však patrí spoločnosti Pokémon Company a Niantecu. Práve v Pokémon Company vlastní takmer tretinu akcií Nintendo, ktorého trhová hodnota stále rastie reketovým tempom a už dosahuje cez 40 miliárd dolárov.

Pozrite siPokémon GO – zábavka, ktorej podľahnete

Zarábanie

Vrátim sa ale späť k tomu najdôležitejšiemu pre tvorcov – zarábaniu. Pokémon GO je bezplatná hra, avšak na to, aby ste sa rýchlejšie stali silnejším hráčom a vylepšili vašich Pokémonov, môžete si nakúpiť mince.

Tzv. mikroplatby sú vcelku malé sumy, rádovo v niekoľkých eurách, no ak ich uskutočňuje niekoľko miliónov hráčov, výsledkom je veľmi slušná suma.

Práve tá ide do vreciek nielen tvorcom hry, ale aj prevádzkovateľom obchodov, ktoré transakcie spracovávajú. V tomto prípade je to Apple a Google.

Pokemon GO
ZDROJ | Engadget

Analytička Laura Martin zo spoločnosti Needham & Company tvrdí, že až 30% z týchto mikroplatieb si necháva Apple pre seba. To by znamenalo, že na šialenom úspechu Pokémon GO doslova ryžuje aj spoločnosť, ktorá s hrou nič nemá.

Laura Martin hovorí, že v horizonte najbližších rokov Apple na mikroplatbách takto zarobí 3 miliardy dolárov! O App Store sa pritom hovorí viac, keďže používatelia iOS sú majetnejší a v priemere nakupujú v aplikáciách omnoho viac, ako používatelia Androidu. Martin tvrdí, že ide až o pomer 80:20.

Pokemon-vs-All-Other-Games-1
ZDROJ | Slice Intellingence

Presnejšie čísla priniesol web Slice, ktorý tvrdí, že mikroplatby v Pokémon GO pokorili všetky mikroplatby vo všetkých hrách na App Store a Google Play.

Dôvodom je aj to, že viac ako 50% hráčov Pokémon GO doteraz nikdy (resp. v posledných 6 mesiacoch) žiadnu mikroplatbu neuskutočnili. A práve títo dokážu vygenerovať viac, ako ostatní hráči.

Kde to skončí?

Hra Pokémon GO raz zapadne prachom a budú sa ju hrať len zanietení hráči. Pokémon GO je síce na míle vzdialený hrám ako Angry Birds či Candy Crush, no dopadne podobne.

Nielen tvorcovia sa však budú v najbližších dňoch, týždňoch a mesiacoch snažiť vyťažiť z tohto šialenstva čo najviac. Ohlásené sú napríklad sponzorované „telocvične“ v určitých prevádzkach, počuli sme už aj o filme a určite sa objaví obrovské množstvo hračiek a iných predmetov s tématikou Pokémonov.

Najlepšie je však na tom Nintendo, ktoré na Pokémonom vcelku zanevrelo (hlavne na mobilných platformách) a teraz bude zarábať milióny a miliardy dolárov. Na nás, používateľoch, resp. príp. hráčoch Pokémon GO ostáva správať sa pri hraní zodpovedne. Ale o tom už viac v ďalšom článku cez víkend.

Nintendo
ZDROJ | Nintendo

ZdrojCBS,Slice

Komentáre k článku