Podmorský kábel Grace Hopper spojí USA s Veľkou Britániou a Španielskom

ZDROJ | Google

Viete, že dnes sa 98 % medzinárodného internetového prenosu realizuje pomocou podmorských káblov? Ide o rozsiahlu podvodnú sieť, ktorá je položená na dne oceánov. Umožňuje zdieľať, vyhľadávať, odosielať a prijímať informácie po celom svete rýchlosťou svetla.

Nový podmorský kábel Grace Hopper bude spájať Spojené štáty, Veľkú Britániu a Španielsko, čím sa zabezpečí lepšia stabilita siete, ktorá je nevyhnutná na poskytovanie služieb Google.

Grace Hopper sa má dokončiť v roku 2022, bude obsahovať 16 dvojíc vlákien (32 vlákien). Google tento projekt označuje ako významnú aktualizáciu internetovej infraštruktúry spájajúcej USA s Európou. Kábel spojí tri mesta: New York (USA), Bude (Veľká Britáia) a Bilbau (Španielsko).

ZDROJ | Google

Z technického hľadiska je Grace Hopper vôbec prvým káblom na svete, ktorý implementuje nové prepínanie optických vlákien. Táto technológia umožňuje Google lepšie presúvať prenosy po výpadkoch.

Súkromné ​​podmorské káble umožňujú efektívne plánovať budúce kapacitné potreby používateľov a zvyšujú úroveň zabezpečenia nad rámec toho, čo je dostupné na verejnom internete.

Pozrite siPodmorský kábel Equiano od Google spojí Afriku s Európou

Viete, že…

inšpiráciu na názov podmorského kábla dal Google Grace Brewster Murray Hopper? Ide o priekopníka počítačovej vedy, preslávil sa najmä svojou prácou na jednom z prvých linkerov (kompilátorov), ktorý bol rozhodujúci pri vývoji programovacieho jazyka COBOL.

Po uvedení do prevádzky bude Grace Hopper jedným z prvých nových káblov na pripojenie USA a Veľkej Británie od roku 2003. Pomôže zvýšiť kapacitu tejto rušnej dátovej križovatky, cez ktorú prúdia známe služby od Google, napríklad Gmail, Meet či Google Cloud.

Grace Hopper sa pripojí k ďalším súkromným podmorským káblom od Google: Curie, Dunant a Equiano a bude tak spoľahlivo spájať vzdialené kontinenty.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku