Počítačové displeje dostanú tri štandardy pre HDR

Organizácia Video Electronics Standards Association (VESA) predstavila tri nové štandardy pre displeje s podporou HDR (High Dynamic Range). Vďaka nim by mali používatelia vedieť jednoducho rozpoznať, ktorý HDR displej je aký. Rozdiely medzi nimi sú hlavne v jase displeja.

ZDROJ | VESA

Štandard organizácia VESA nazvala High-Performance Monitor and Display Compliance Test Specification, skrátene je to prívetivejšie DisplayHDR, momentálne vo verzii 1.0.

Určený je momentálne pre LCD displeje, v budúcnosti by sa mohol aplikovať aj na OLED panely. VESA verí, že vytvorený štandard sa ujme medzi výrobcami, ktorí budú lepšie informovať používateľov o možnostiach ich produktov.

ZDROJ | VESA

Vďaka DisplayHDR v1.0 by sme tak mali vedieť rozpoznať displeje s jasom 400, 600 alebo 1 000 nitov. Každý zo štandardov totiž obsahuje v názve číslo, ktoré určuje práve jas HDR displeja – DisplayHDR 400, DisplayHDR 600 a DisplayHDR 1000.

ZDROJ | VESA
ZDROJ | VESA
ZDROJ | VESA

Zároveň všetky displeje musia prejsť testami na kontrast (natívny a lokálne stmievanie), trojicou testov svietivosti, testami na farebné spektrum (BT.709 a DCI-P3), testom na bitovú hĺbku a testom odozvy. Každý z trojice štandardov je lepší, ako SDR, no zároveň každý je od toho predchádzajúceho o čosi vybavenejší.

Podrobné špecifikácie k štandardom DisplayHDR nájdete priamo na webe štandardu.

Pre zaujímavosť, DisplayHDR 400 má byť o 50% jasnejší, ako bežný SDR displej, DisplayHDR 1000 je zas až 3x jasnejší, ako bežný SDR displej. Prvé produkty s DisplayHDR by sa mali objaviť už počas výstavy CES 2018 začiatkom januára 2018. V súčasnosti sa k DisplayHDR prihlásilo 20 výrobcov spotrebnej elektroniky.

ZDROJ | VESA

ZdrojVESA

Komentáre k článku