Po roamingu prichádzajú nové pravidlá aj pre geoblocking

Európska únia v poslednom čase predstavuje jednu tech novinku za druhou. Po tom, čo sme sa k 15. júnu dočkali aplikovania nových pravidiel pre roaming, sa o pár mesiacov dočkáme aj nových pravidiel pre tzv. geoblocking, teda obmedzovanie služieb na základe polohy.

ZDROJ | Europa.eu

Geoblocking

Ak vám tento terminus technicus nič nehovorí, nie ste sami, no určite sa s tým už stretli. Blokovanie služieb na základe polohy je známe s príchodom služieb s obsahom na vyžiadanie. Ide napríklad o audio a video služby či hry, ktoré cez najrôznejšie aplikácie sledujete, počúvate alebo hráte.

Služba, ktorú využívate jednoducho overí vašu IP adresu, z ktorej sa prihlasujete a na základe toho vám poskytuje obsah určený pre krajinu, v ktorej sa nachádzate. Žiaľ, toto je z nášho pohľadu pomerne obmedzujúce, keďže pre slovenský trh sú obmedzenia značné. Služby sa „vyhovárajú“ na licenčné podmienky a autorské práva.

ZDROJ | LG

Aj preto ak si zapnete Netflix, Amazon Prime Video či iné VOD služby, ostávate prekvapení, akú majú obmedzenú ponuku filmov a seriálov. Našťastie so službami pre počúvanie hudby ako Spotify, Deezer, Tidal apod. sa to až v takej miere nedeje. Rovnako sú na tom lepšie aj služby pre streaming hier.

Ak sa však ocitnete v krajine, kde tieto služby sú ešte obmedzenejšie ako u nás, máte jednoducho smolu a musíte akceptovať ponuku, akú majú služby v danej krajine. Pre našinca je však vycestovanie s Netflixom alebo Amazon Prime Video na „Západ“ lepšie, pretože podľa IP adresy má nárok na širšiu ponuku filmov alebo seriálov.

Na dovolenke v Chorvátsku či Čiernej Hore to ale môže byť opačne. A práve preto EÚ pripravila nové pravidlá pre poskytovateľov služieb a predajcov.

ZDROJ | Logitech

Nové pravidlá pre geoblocking

Európska únia sa preto rozhodla už pred rokmi rozhodla v rámci stratégie Digital Single Market určiť nové pravidlá pre geoblocking. Prvé návrhy prišli koncom minulého roka, pričom pred pár týždňami ich po úpravách vrátane dodatku s on-line službami chránenými autorským zákonom schválila Európska komisia aj Európsky parlament.

Tie by mali platiť nielen pre nákup služieb, ale aj tovarov. A to aj v prípade, že daný predajca nemá v ponuke možnosť doručovania do krajiny, odkiaľ pochádza kupujúci. Stačí, aby mal predajca v ponuke možnosť vyzdvihnutia tovaru.

Novo schválené pravidlá zároveň určujú, aby poskytovatelia on-line predplatených služieb umožňovali zákazníkom z Únie využívať svoje platené služby v akomkoľvek členskom štáte. Samozrejme, pravidlá sa vzťahujú aj na už existujúce predplatené služby.

Cieľom nových pravidiel je tiež obmedzenie pirátstva, keďže predplatitelia služieb už nebudú mať potrebu sťahovať pirátske verzie filmov či seriálov pred dovolenkou alebo vycestovaním za hranice. To je však otázne, keďže na mnohé on-line služby je potrebné kvalitné internetové pripojenie, čo na cestách za hranice nebýva pravidlom.

Aplikovania nových pravidiel ohľadom geoblockingu do praxe by sme sa mali dočkať v prvom kvartáli budúceho roka.

ZDROJ | Europa.eu

ZdrojEuropa.eu,Europa.eu

Komentáre k článku