Po roamingu chce Európsky parlament zrušiť aj poplatky za volanie do zahraničia

Tento rok všetkých zákazníkov mobilných operátorov potešila telekomunikačná regulácia, ktorá nás konečne zbavila roamingu. Teraz chce Európsky parlament zrušiť drahé poplatky za volanie a SMS do zahraničia.

Európskemu parlamentu sa nepáči, že si operátori účtujú za volania a SMS správy z domácej siete do zahraničia poplatky navyše, ktoré sú podľa nich neopodstatnené. Tieto poplatky sa líšia od operátora a od krajiny, z ktorej zákazník volá. Cieľom novej regulácie je odstrániť aj takéto poplatky, čím by sa telekomunikačný trh pohol opäť o čosi bližšie k jednotnému trhu.

Pozrite siRoaming v Európe – Ako od dnes (15. júna) fungujeme v roamingu?

V skutočnom jednotnom trhu by nemali byť ceny za hovory a SMS správy drahšie len preto, že zákazník kontaktuje niekoho, kto je v inej krajine EÚ.

Monique Goyens, generálna riaditeľka Európskej spotrebiteľskej organizácie

Parlament taktiež rozhodol o nových kompetenciách, ktoré poskytne vnútroštátnym regulačným orgánom (v našom prípade Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, skrátene Regulačný úrad). Vďaka tomu budú môcť telekomunikačné úrady lepšie kontrolovať dodržiavanie regulácií a prípadne eliminovať prejavy oligopolu na trhu.

ZdrojBEUC

Komentáre k článku