Od teraz môžete v Google Dokumentoch zadávať text bez pomoci klávesnice

ZDROJ | fortunedotcom

Po náročnom dni v kancelárií už nemusíte opäť zadávať text pomocou klávesnice, Google doplnil do svojich Google Docs možnosť hlasového zadávania nie len v anglickom ale aj slovenskom jazyku.

https://www.youtube.com/watch?v=v0rPu_pl0D8

Novinka funguje na stolných počítačoch s prehliadačom Chrome a v Google Dokumentoch. Ostatné typy súborov zatiaľ toto vylepšenie nedostali. Mobliná aplikácia nedostala túto aktualizáciu, no máte k dispozícií už zabehnuté hlasové zadávanie prostredníctvom systému Android či iOS

Vylepšenie so sebou prináša aj určitú potrebu času na naučenie sa editovacích príkazov. Medzi základnými nájdete mazanie či označovanie zadaného textu alebo slova. Jednoduchým vytvorením nového dokumentu a následným kliknutím na „Nástroje“, sa môžete pustiť do zadávania.

Google-Docs-11

V mojom teste som nemal problém ani so zadávaním viet v slovenčine či v angličtine. Skôr by som uvítal informačnú ponuku po kliknutí na otáznik aj v slovenčine. V anglickom jazyku máte k dispozícií široký prehľad príkazov, ktorými viete plne nahradiť klávesnicu. Základné príkazy na mazanie či editovanie mi nefungovali ani v slovenčine či v angličtine.

Zopárkrát ma Google upozornil, že ma zle alebo slabo počuje čo môže byť spôsobené používaním len integrovaného mikrofónu. Avšak diktovanie slov bez ďalších úprav nebol žiaden problém v oboch jazykoch. Zaujímavou myšlienkou je tiež aj využitie audio nahrávok z prednášok alebo iných podujatí, kde by mohla táto funkcia výrazne skrátiť čas prepisovania.

Z mojej skúsenosti sa odporúčam izolovať od okolitého hluku a ak máte tiež problémy s rozpoznávaním hlasu nahraného na integrovaný mikrofón, využívať skôr externý.

Pre tých, ktorý používajú obdobnú funkciou na svojich smartfónoch bez väčších ťažkostí, im Google poskytol jednoduché riešenie ako pohodlne napísať aj knihu. No vyžaduje si to ovládať zopár hlasových príkazov pre jednoduché ale aj zložitejšie úpravy textu.

ZdrojWired

Komentáre k článku