Po brexite v zelenom: londýnsky starosta založil London Power

ZDROJ | Benjamin Davies / Unsplash

Londýn che poskytnúť obyvateľom lacnejšiu a čistú energiu. Podľa správy Energy Live News starosta hlavného mesta Spojeného kráľovstva Sadiq Khan povedal:

„Je hanbou, že mnohí Londýnčania platia príliš veľa za vykurovanie a osvetlenie svojich domovov, pričom viac ako milión ľudí žije v chudobe spôsobenej nákladmi na palivo. Preto som inicioval spoločnosť London Power, aby všetci Londýnčania získali prístup k lepším a spravodlivejším kontraktom s vedomím, že po ukončení zmluvy nebudú automaticky vyradení z tarify“.

O čo ide v prípade London Power? Je to špeciálna energetická spoločnosť založená londýnskou radnicou, ktorá zákazníkom poskytne 100% „zelenú“ energiu za výhodnú cenu.

Pozrite siNajväčšia veterná elektráreň má extrémny výkon 1,2 GW

London Power bude poskytovať (pravdepodobne len kontrahovať) energiu dodávanú spoločnosťou Octopus Energy, ktorá vyrába elektrinu z obnoviteľných zdrojov.

Radnica využije zisky, aby pomohla ľuďom bojujúcim s chudobou spôsobenou aj nákladmi na energie – tým, ktorí si nemôžu dovoliť platiť za teplo a elektrickú energiu – a pri riešení problémov spojených so zmenou klímy.

ZDROJ | Peter Cavanagh/Alamy Stock Photo

London Power ponúka 12-mesačnú pevnú tarifu a odhaduje sa, že paušál pomôže spotrebiteľom ušetriť okolo 300 libier ročne. Cena by sa mala pohybovať v intervale 10% najlacnejších porovnateľných taríf dostupných na trhu. Po ukončení ročnej zmluvy dôjde k automatickému predĺženiu programu podľa najlacnejšieho porovnateľného programu v danom čase.

Hneď po spustení prejavilo záujem o zmluvu s novou spoločnosťou asi 1000 zákazníkov. Dopyt však bude zrejme akcelerovať, pretože starosta Sadiq Khan oznámil, že spotrebitelia teraz môžu prejsť na London Power rýchlo a ľahko online.

Londýn – elektráreň Battersea pri Temži

Iniciatíva London Power je súčasťou cieľa, ktorým je dosiahnutie nulových emisií v Londýne do roku 2050. V rovnakom čase má byť bez emisií výroba energie v celej krajine.

Pritom v roku 2016 Green Alliance vyhlásila Londýn za najhoršie mesto v Anglicku a vo Walese z hľadiska produkcie „zelenej“ energie. Radnica následne začala vyvíjať snahy na zvrátenie tohto stavu.

Pozrite siČistá energia má pred sebou explozívny rast. Ale nie všade

Spojené kráľovstvo ako celok pritom v porovnaní so svetom na tom nie je zle, hoci Londýn zatiaľ áno. Podľa britskej National Grid sa zelená energia stala v roku 2019 najväčším zdrojom energie v krajine. Minulý rok bol označený z hľadiska emisií spojených s výrobou energie za najčistejší rok vo Veľkej Británii.

National Grid (Národná sieť) zahŕňa do energetického mixu jadrovú energiu, ako aj veternú a solárnu energiu a elektrinu privádzanú podmorskými káblami. Táto kombinácia zdrojov dodala vlani 48,5% britskej elektrickej energie. Naproti tomu fosílne palivá – uhlie, plyn a nafta – zaznamenali podiel 43%. Biomasa, ktorú podľa všetkého nie je rozumné považovať za „pravú“ zelenú energiu, tvorila 8,5%.

Uhlie, ktoré je najhorším znečisťovateľom ovzdušia nielen kvôli CO2,  teraz dodáva do Británie iba 1,9% elektriny a je už len veľmi okrajovým zdrojom.

ZdrojElectrek

Komentáre k článku