Po Apple Card prichádza s podobnou novinkou aj Google

ZDROJ | TechCrunch

Podľa najnovších informácií testuje Google vlastnú inteligentnú platobnú kartu, ktorá umožní ich majiteľom nakupovať. Má sa stáť centrom systému Google Pay. Čo ponúkne a akú má šancu na úspech?

Nový projekt rozšíri platforme Google Pay doterajšie možnosti on-line a peer-to-peer platieb o ďalšie formy uhrádzania, ktoré prináša používanie fyzických kariet.

Prirodzene, Google to nerobí z číreho altruizmu. Rozšírené možnosti debetnej karty dávajú Google podrobnejší prehľad o finančnom správaní používateľov a tým pádom aj lepšie sledovanie platieb, nákupov a výdavkoch spotrebiteľov. Vďaka tomu bude môcť lepšie predávať reklamu.

Aký bude rozdiel medzi Apple Card a Google Card?

Apple Card sa považuje za plnohodnotnú kreditnú kartu, projekt od Google bude mať len debetnú kartu s partnermi (napr. Citi, Stanford Federal Credit Union), vydávať ju bude Visa.

Spoločnou črtou bude fyzická podoba karty. Dá sa, resp. bude sa dať nimi platiť ako s bežnými platobnými kartami, no budú disponovať aj digitálnou kartou, ktorá vygeneruje jedinečné číslo na platbu v on-line priestore. Zákazníci budú môcť pomocou appky Google Pay zamknúť kartu v prípade jej krádeže alebo straty, príp. úplne zablokovať účet.

ZDROJ | Pixabay

Google už v roku 2013 predstavil debetnú kartu Wallet ako rozšírenie svojej appky Google Wallet, v roku 2016 ju však, podobne ako mnoho iných služieb, ukončil.

Pozrite siApple má už aj vlastnú kreditku, nazvalo ju Card

Výhodou kariet od technologických gigantov je, že ich vedia ľudia intuitívne využívať, sú jednoducho sexi v porovnaní s konzervatívnymi bankami a predpotopnou formou komunikácie (cez telefón, SMS). Google vraj dúfa, že finančné riadenie bude pre jeho používateľov rovnako pohodlné, ako využívanie Gmailu a ďalších služieb tohto giganta.

Debetná karta Google má mať vytlačené meno spoločnosti, partnerskú banku a, samozrejme, jej presný názov. Ten zatiaľ nie je známy. Okrem spoločnosti Visa je pravdepodobné, že s Google bude spolupracovať aj Mastercard.

ZDROJ | TechCrunch

Používatelia budú môcť na ňu previesť prostriedky zo svojho účtu z pripojenej aplikácie Google, ktorá bude zrejme Google Pay. Na zabezpečenie účtu sa bude používať odtlačok prsta a PIN kód.

Po spárovaní s bankovým alebo úverovým účtom budú môcť používatelia platiť v maloobchodoch pomocou fyzickej karty Google, nebude chýbať podpora bezkontaktných platieb. Digitálna karta bude v smartfóne používateľa, číslo virtuálnej karty sa bude využívať na on-line nákupy.

ZDROJ | TechCrunch

Používatelia budú mať prehľad o posledných transakciách, vrátane údajov o mene obchodníka, dátume realizácie a zaplatenou sumu. Každý pohyb si budú vedieť pozrieť na mape, ktorá im dokáže ukázať trasu, alebo telefónne číslo obchodu.

Podľa prieskumu, ktorý vykonala spoločnosť Bernstein, pokrýva Apple Pay zhruba 5 % svetových transakcií cez platobné karty. Podľa prognóz by mala do roku 2024 dosiahnuť 10 %. Ide teda o obrovský trh, na ktorom sa chce nepochybne podieľať aj Google.

Inteligentná karta od Google by mohla spoločnosti vydláždiť cestu k bankovníctvu, poisťovníctvu, finančnému poradenstvu či maklérskym službám. Vďaka útlmu kvôli koronavírusu by mohli finančné produkty s vysokou maržou pomôcť Google rozvíjať príjem a zvyšovať cenu akcií.

Zatiaľ nevieme, kedy by mohla prísť karta od Google na trh. Situáciu budeme pozorne sledovať a so všetkými zaujímavými informáciami sa s vami podelíme.

ZdrojTechCrunch

Komentáre k článku