Pneumatika z ryže a púpav predĺži dojazd elektromobilov o 6 %

ZDROJ | Continental

Ekológia hýbe svetom a tomuto trendu sa našťastie nevyhýbajú ani producenti pneumatík. Na autosalóne IAA v Mníchove ukázal Continental inteligentnú pneumatiku Conti GreenConcept. Je vyrobená z obnoviteľných, recyklovaných a sledovateľných materiálov. Aby toho nebolo málo, pneumatika je pripravená i na opätovné protektorovanie.

Koncept „zelenej“ pneumatiky má viac ako polovicu vysledovateľných, obnoviteľných a recyklovateľných materiálov. Má dezén z prírodného kaučuku, ktorý je možné protektorovať.

GreenConcept sa skladá zhruba z 35 % obnoviteľných zdrojov vrátane púpavovej gumy, kremičitanu vyrobeného z popola, z ryžovej šupky, rastlinných olejov a živíc. Ďalších 17 % tvorí polyesterová priadza vyrobená z recyklovaných PET fliaš, regenerovanej ocele a zhodnotených sadzí.

Pozrite siContinental má jasno: elektromobilita je revolúciou

Nový dizajn pneumatík zlepší účinnosť automobilov a ponúkne dlhšiu životnosť. Continental odhaduje, že v prípade elektromobilu získate o 6 % väčší dojazd. Pneumatika má zhruba 7,5 kg, čo je takmer o 40 % menej, ako porovnateľná pneumatika z normálnej gumy. Valivý odpor má o 25 % menší.

V blízkej dobe svoje vozidlo ešte neobujete do týchto skvelých pneumatík. Ako naznačuje názov, ide o koncept a ukážku toho, čo je už dnes možné. Continental plánuje od roku 2022 postupne nasadiť svoju recyklačnú technológiu vrátane výroby pneumatík z recyklovaných fliaš.

ZDROJ | Continental

Možnosti, aké ponúka Conti GreenConcept, samozrejme zlepší i verejný obraz Continentalu. Od roku 2022 bude uvádzať na trh pneumatiky vyrobené pomocou technológie ContiReTex vrátane regenerovanej ocele a zhodnotených sadzí  ako i regenerovaných PET fliaš. Do roku 2030 chce byť spoločnosťou, ktorá je najšetrnejšou k životnému prostrediu, najneskôr do roku 2050 sa má stať úplne uhlíkovo neutrálnou firmou. Naznačuje aj komplexnejší prístup k ekologickým vozidlám, kde je dôležitá výroba nielen ekologického pohonného ústrojenstva, ale i ďalších komponentov.

ZdrojRoadshow

Komentáre k článku