PlayStation Vita je mŕtva, Sony končí s jej výrobou

Japonská spoločnosť Sony oficiálne končí s výrobou handheldu PlayStation Vita. Jej podpora zo strany herných vývojárov aj Sony posledné roky klesala.

PlayStation Vita sa začala predávať v roku 2011 a išlo na tú dobu o technologickú revolúciu, ktorá priniesla graficky nádherné hry na obrazovku malej handheld konzoly. Do Európy sa konzola dostala o rok neskôr.

ZDROJ | PlayStation

Pozrite siUž vieme, aké herné klasiky budú dostupné na retro konzole PlayStation Classic

Slabinou konzoly bolo obdobie, kedy sa začala predávať. Trh so smartfónmi neustále silnel a mnohí ľudia si radšej stiahli hru do smartfónu než aby kupovali zvlášť konzolu.

Nevýhodou tiež bolo, že miesto veľkých hier, ktoré by konzola výkonnostne zvládla, sa skôr na konzole predávali menšie nezávislé hry, prípadne porty z PlayStation 3. Najznámejšie hry, ktoré pre konzolu vyšli boli Uncharted: Golden Abyss, Gravity Rush či Tearaway.

PlayStation Vita za svoju osemročnú existenciu predala iba 16,1 miliónov kusov. V porovnaní s predchodcom PlayStation Portable, ktorého sa predalo vyše 80 miliónov, išlo o zanedbateľné číslo. Pre porovnanie, konzoly Nintendo Switch, ktorá sa na trhu objavila pred dvomi rokmi, sa zatiaľ predalo vyše 30 miliónov kusov aj keď v prípade Nintenda nejde vyslovene o handheld konzolu.

ZDROJ | Premier Gaming and Technology News Network

Pozrite siSony PlayStation Vita 2000: inovovaná prenosná herná konzola

Spoločnosť Sony spolu s oznámením o ukončení výroby dodala, že nemá v pláne vydávať pokračovanie handheldovej konzoly. Sony zároveň končí s výrobou fyzických hier pre PlayStation Vita k 31. marcu 2019.

Jedno obdobie sa tak končí a zdá sa, že Sony sa najbližšie roky bude zameriavať iba na novú generáciu konzoly, ktorá by mala dostať označenie PlayStation 5. Podľa klebiet by sme sa konzoly mali dočkať už budúci rok. Zároveň Sony pokračuje s predajom a podporou konzoly PlayStation 4, ktorej sa darí aj v predajoch a počte exkluzivít. Konzoly PS4 sa predalo zatiaľ viac ako 90 miliónov kusov.

Pre zaujímavosť, prvej konzoly PlayStation 1 sa predalo 102,5 miliónov kusov, konzoly PlayStation 2 158 miliónov kusov a konzoly PlayStation 3 80 miliónov kusov.

ZdrojEngadget,PlayStation

Komentáre k článku