PlayStation oslavuje 25. rokov. Ako vyzeral prvý japonský model vo vnútri? 

ZDROJ | ifixit.com

Herný symbol za svoj život prešiel až neuveriteľný kus cesty. Pôvodný model je dnes doslova muzeálny, portál iFixit ho rozobral.

Pred 25 rokmi, presne 3. decembra 1994, vyšla prvá herná konzola od Sony, PlayStation. Spoločnosť iFixit si toto výročie pripomenula v skutku originálne, pôvodnú konzolu rozobrali. Rozobratie bolo o to exkluzívnejšie, že išlo o úplne prvý japonský model, ktorý sa v iných krajinách nepredával.

ZDROJ | ifixit.com

Rozobratie Sony PlayStation je skutočným výletom do minulosti. CD-ROM je dnes už takmer muzeálna záležitosť, 32-bitový procesor MIPS by dnes už nepochodil zrejme v žiadnej elektronike, port S-Video mladší nadšenci elektorniky snáď ani nepoznajú a sloty na 1 MB karty znejú ako poriadny vtip.

ZDROJ | ifixit.com

Ďalšou zaujímavosťou je, že na rozobratie stačil jeden skrutkovač. Dnes je pri väčšine elektroniky poriadny problém ju rozobrať a skôr než niečo opravovať alebo vymieňať sa oplatí radšej zobrať úplne nový kus.

ZDROJ | ifixit.com

25. narodeniny PlayStation a pohľad späť na úplne prvý model je vskutku vzrušujúce. Naviac, keď si pripomenieme cestu hernej konzoly, ktorá reflektovala technické možnosti tej, ktorej doby. Očakávaný model bude s najväčšou pravdepodobnosťou kompletne na cloude, v porovnaní s CD-ROM je to doslova zázrak.

ZdrojiFixit

Komentáre k článku