PlayStation 5 sa dá jednoducho rozobrať, bočné panely sú odnímateľné

ZDROJ | Sony

Japonské Sony pred oficiálnym uvedením novej hernej konzoly PlayStation 5 fanúšikom postupne dávkuje nové a nové informácie. Najnovšie sa na japonskom YouTube Sony kanále objavilo video z rozoberania novej konzoly. To odhalilo niekoľko zaujímavostí.

Pozrite siPlayStation 5 vs. Xbox Series X, čo majú spoločné a čím sa líšia?

ZDROJ | Sony

Yasuhiro Ootori, VC mechanického dizajnu Sony, ukázal ako pomerne jednoducho prerobiť PlayStation 5 z vertikálnej do horizontálnej polohy. Nie je pritom potrebný ani skrutkovač, stačí aj malá minca. Stojan je k telu konzoly kotvený jedinou skrutkou, podobne ako mnohé monitory k PC, ktorú je možné schovať do jeho vnútra. Zároveň vo vnútri je aj záslepka, ktorú je možné vložiť do závitu práve pod odmontovaní stojanu pre vertikálnu polohu. Šikovné.

ZDROJ | Sony
ZDROJ | Sony

PlayStation 5 má mimochodom rozmery 390 x 260 x 104 mm, čo potvrdil aj Ootori. Ide tak jednoznačne o najväčšiu konzolu akú kedy Sony vyrobilo. Dôvodom má byť lepší odvod tepla a tým aj menšia hlučnosť. Škoda len, že PS5 bude (zatiaľ) iba v bielej farbe. V dobe, kedy v obývačkách stále dominujú čierna A/V zariadenia bude ako päsť na oko.

Aj vďaka videu vieme presne, kde budú aké porty. Z prednej strany je osadený iba jeden USB-C (USB 3.1 Gen2) a prekvapivo jeden dnes už starý USB-A  (USB 2.0) port.

ZDROJ | Sony

Zadná strana je zaujímavejšia čo sa týka USB-A portov. Tu sú osadené dva USB 3.1 Gen2 porty, teda s prenosovou rýchlosťou 10 Gbit/s. Nechýba ani 10 Gbit/s Ethernet port či HDMI výstup. Samozrejmosťou je aj AC pripojenie elektrickej energie. Pri pohľade na zadnú stenu sú badateľné aj masívne otvory, ktoré majú odvetrávať horúci vzduch z vnútra konzoly.

ZDROJ | Sony
ZDROJ | Sony

Dva prívody čerstvého vzduchu sú aj v prednej stene, sú však podstatne nenápadnejšie vďaka dizajnu plastových bočníc. Tie je možné pomernej jednoducho „odcvaknúť“ a konzolu vyčistiť od prachu. Z každej strany je totiž mriežka masívneho 12 cm ventilátora, čo by malo tiež výrazne znížiť hlučnosť.

ZDROJ | Sony

Pod bielymi bočnicami sú aj po dva lapače prachu, otvory, ktoré stačí raz za čas vysať a PS5 by mala fungovať pohodlne ďalej.

ZDROJ | Sony

Mnohých určite poteší už pripravený slot pre M.2 SSD disk s podporou PCIe 4.0 hneď vedľa ventilátora pod malým krytom. Ten bude môcť rozšíriť 825 GB SSD pamäť inštalovanú priamo na doske. Ďalšie rozoberanie Sony neodporúča vykonávať doma.

ZDROJ | Sony

Vo vnútri je zaujímavá aj napríklad pomerne masívna jednotka s Blu-ray mechanikou. Kovová konštrukcia a dvojvrstvové tlmenie okolo mechaniky má byť ďalším prvkom na zníženie hlučnosti.

ZDROJ | Sony
ZDROJ | Sony

Nakoniec tým najzaujímavejším 64-bitový AMD Ryzen Zen 2 s 8 jadrami s taktom 3,5 GHz. Namiesto klasickej termálnej pasty medzi procesorom a chladičom ale Sony využíva tekutý kov, ktorý má vydržať omnoho dlhšie a ponúka aj lepšie vodivé vlastnosti. Sony vraj strávilo dva roky vývojom tohto systému vhodného pre PlayStation. Mimochodom, všimnite si obrovský pasívny kovový chladič.

ZDROJ | Sony

Grafika postavená na AMD Radeon je taktovaná na 2,23 GHz a dodáva výkon až 10,3 TFLOPS.

Pozrite siPlayStation 5 príde 19. novembra, poznáme už aj ceny

ZdrojYouTube/Sony

Komentáre k článku