PlayStation 5 dostane nový ovládač DualSense, nahradí doterajší DualShock

ZDROJ | Sony

DualShock je mŕtvy, nech žije DualSense. To je oficiálny názov nového ovládača pre pripravovanú konzolu PlayStation 5, ktorej by sme sa mali dočkať ešte tento rok. Pri názve a dizajne však jeho novinky nekončia.

Sony v týchto dňoch začalo odosielať herným štúdiám finálny dizajn nového herného ovládača pre PlayStation 5, preto sa s ním už konečne mohlo pochváliť aj so svojimi fanúšikmi. Nikto však zrejme nečakal, že Sony pri tejto príležitosti po takmer 23 rokoch zahodí svoju legendárnu značku DualShock.

Starý názov, ktorý odkazoval na vibračnú odozvu ovládača, však už úplne neodpovedá všetkým inováciám, ktoré so sebou najnovší ovládač prináša. V balení novej konzoly PlayStation 5 tak už nájdeme nový ovládač DualSense.

Základný dizajn bude podľa všetkého trojfarebný, pričom tou treťou farbou bude svetelný pás, ktorý sa presunul zo zadnej časti priamo medzi ovládacie prvky. Ovládač by mal vďaka novému farebnému rozdeleniu pôsobiť o niečo mohutnejšie. Zatiaľ však nie je úplne jasné, či bude väčší aj naozaj.

Pod dotykovou plochou je v mriežke umiestnený mikrofón, vďaka čomu budú môcť hráči komunikovať cez hlasový čet aj bez pripojenia headsetu. Z ovládača naopak zmizlo tlačidlo Share, ktoré nahradí nové tlačidlo Create. To má doplniť doterajšiu funkcionalitu starého tlačidla pre zdieľanie obsahu o nové funkcie, ktoré Sony predstaví v najbližších mesiacoch.

Pozrite siNetflix vylepšuje nastavenia, pridáva PIN a deťom vyberiete čo smú pozerať

Nový ovládač konečne zahadzuje starý microUSB port a nahradzuje ho modernejším portom USB-C. Niektorí hráči si tak síce budú musieť dokúpiť nové káble a príslušenstvo, no na druhej strane Sony stavilo na port, ktorý je už dnes bežne využívaný pri notebookoch, smartfónoch alebo aj slúchadlách.

Samotný názov DualSense odkazuje na nový spôsob odozvy, ktorú ovládač hráčom poskytne. Klasické vibrácie známe z ovládačov DualShock nahradí haptická odozva, ktorú doplnia adaptívne „spúšte“, resp. tlačidlá L2 a R2. Ovládač tak bude vedieť presnejšie simulovať pocit, ktorý budú mať hráči napríklad pri prejazde autom cez blato alebo pri naťahovaní tetivy pri strieľaní z luku.

Vydanie konzoly PlayStation 5 je naplánované na koniec tohto roka a Sony zatiaľ nehovorí o možnom odložení z dôvodu šírenia nového koronavírusu. Konzola je ešte stále vo vývoji a je stále celkom možné, že do ostrého spustenia jej výroby sa aktuálna situácia upokojí.

Aktualizácia: Toshimasa Aoki, produktový riaditeľ PlayStation, na sociálnej sieti Twitter potvrdil, že na ovládači DualSense bude stále aj klasický audio jack pre káblové pripojenie slúchadiel.

ZdrojPlayStation Blog

Komentáre k článku