Platforma Solid od tvorcu webu mieri na trh. Zmení fungovanie internetu?

ZDROJ | Inrupt

Britský inžinier a výskumník Sir Timothy John „Tim“ Berners-Lee už v roku 2018 predstavil svoj nový projekt Solid– platformu, ktorá umožní ukladanie osobných údajov na vlastných úložiskách namiesto vzdialených serverov. Po dvoch rokoch prichádza na trh jej prvá verzia, ktorú už testujú známe spoločnosti.

V súčasnosti je normou, že naše osobné údaje odosielame denno-denne na vzdialené servery spoločností, typicky Googlu, Facebooku či Apple. Aj keď v rôznych krajinách existujú rôzne zákony, ktoré regulujú spôsob, akým musia spoločnosti tieto dáta ukladať, chrániť a využívať, vzdialene máme na tieto dáta tak či onak len minimálny dosah a s ich správou musíme dôverovať spoločnostiam.

Tim Berners-Lee, CERN, 1989ZDROJ | CERN

Platforma Solid to môže zmeniť, osobné dáta vám totiž umožní uložiť na osobnom serveri u vás doma, alebo aj u poskytovateľa, ktorému dôverujete. Prvý server kompatibilný s novou platformou si už môžu zakúpiť väčšie firmy. Platformu už testovalo britské BBC, NatWest Bank a Národná zdravotná služba Spojeného kráľovstva (NHS). Cena servera však nie je verejne známa.

Pozrite siChcete si prečistiť staré príspevky na Facebooku? Appka Jumbo to spraví za vás

Okrem bezpečnejšieho skladovania dát sa Solid nepriamo podpíše aj pod to, že naše osobné údaje už nebudeme musieť vpisovať do registračného formulára pri každej jednej službe osobitne. Službe stačí poskytnúť prístup k údajom, ktoré potrebuje a to aj bez tvorby a zadávania prihlasovacieho mena a hesla.

Samotný Tim Berners-Lee verí tomuto projektu natoľko, že odstupuje od práce na world wide webe a nateraz chce venovať svoj čas iba platforme Solid v rámci spoločnosti Inrput, ktorá zastrešuje vývoj a predaj tejto platformy.

Pozrite siOčakávaná služba Disney+ príde aj na Slovensko, môže zničiť konkurenciu

Nateraz je otázne, kedy sa k platforme budú môcť dostať aj bežní smrteľníci, Inrupt totiž zatiaľ pre službu nemá konkrétny dátum verejného vydania. Ak sa tak však vstane a Solid sa v praxi skutočne uchytí, môže výrazným spôsobom ovplyvniť princíp ochrany osobných údajov na internete.

ZdrojInrupt

Komentáre k článku