Plastový gigant LEGO dokáže z jednej PET fľaše vyrobiť 10 kociek

ZDROJ | LEGO

Jeden z najväčších producentov plastov na svete, hračkárska spoločnosť LEGO, to skúša ekologicky. V procese dokončeného vývoja má totiž kocku, ktorá je vyrobená kompletne z recyklovaných PET fliaš. Najväčším problémom bolo pritom dosiahnuť kvalitu súčasných kociek.

ZDROJ | LEGO

Vyrobiť LEGO kocku z recyklovaných materiálov nie je len tak. LEGO je známe tým, že ich plasty sú kvalitné a certifikované, používať ich môžu aj malé deti a nehrozí ich rozpad či degradácia (za bežných okolností). Vyrobiť kocku z recyklovaných materiálov znamená, že aj tá musí spĺňať nastavené kritériá.

ZDROJ | LEGO

Navyše, LEGO kocky sú desiatky rokov vyrábané z pomerne odolného ABS plastu, ktorý sa bežne používa napríklad na nárazníkov. Je odolný a kvalitný. Plastové fľaše sú na druhej strane vyrábané z PET (Polyetyléntereftalát). Jeho problémom je, že pri degradácii vznikajú nebezpečné látky, napríklad acetaldehyd:

„Pri degradácii PET nastáva viacero procesov, predovšetkým tvorba acetaldehydu (etanal) a vznik priečnych väzieb (tvorba gélu). Pri normálnych podmienkach je acetaldehyd plyn so sladkastým zápachom a môže spôsobiť znehodnotenie obsahu PET fliaš — vo vode je rozpoznateľná už koncentrácia 10–20 ppb. K uvoľňovaniu acetaldehydu prispievajú aj vysoké teploty (PET sa rozkladá pri teplote 300 °C) a vysoký tlak,“ uvádza sa na Wikipedii práve pri polyetyléntereftaláte.

ZDROJ | LEGO

Zároveň kocky z ABS plastu majú výhodu v tom, že držia pohromade a ani zvýšenou teplotou či chladom nestrácajú na svojej odolnosti. Čo z LEGA postavíte sa len tak ani po rokoch nerozsype kvôli tomu, že plasty prestali byť dostatočne tvrdé a pružné zároveň. LEGO tento parameter označuje ako clutch power, teda sila spojenia.

ZDROJ | LEGO

Dánskemu výrobcovi kociek sa ale podarilo vyrobiť kocku z PET fliaš, ktorá spĺňa všetky požiadavky na kvalitu ABS kociek. Na projekte výroby kociek z recyklovaných materiálov vraj v LEGU pracuje viac ako 150 zamestnancov už viac ako tri roky.

ZDROJ | LEGO

Na dosiahnutie požadovanej kvality bolo vraj vyrobených 250 rôznych variácií kociek z PET a stovky ďalších variácií z iných recyklovaných materiálov. Aktuálne je vývoj PET kocky LEGA ukončený, no minimálne rok budú prebiehať najrôznejšie testy, ktoré potvrdia či vyvrátia dosiahnutý míľnik.

Vývojári budú naďalej upravovať formulu na výrobu kocky LEGA z PET fliaš, aby bola čo najlepšia. Zároveň tím pracuje na tom, aby našiel spôsob farbenia nového typu plastu. Zjavne to nie je také jednoduché.

ZDROJ | LEGO

Proces výroby si LEGO necháva, logicky, pre seba. Vieme iba to, že do PET peliet je pridávané tvrdidlo, ktoré zmení štruktúru polyetyléntereftalátu tak, aby bol odolný ako ABS.

ZDROJ | LEGO

Ak by sa LEGU podarilo dosiahnuť efektivitu výroby kociek z PET fliaš na úrovni ABS plastu, dánsky výrobca by mohol byť jeden z najväčších odberateľov recyklovaných PET plastov na svete. Ročne totiž vyrobí okolo 80 miliárd kociek najrôznejších tvarov a veľkostí.

ZDROJ | LEGO

Jedna PET fľaša má byť pritom dostatočná na výrobu jednej desiatich 2×4 LEGO kociek.

ZDROJ | LEGO

ZdrojLEGO

Komentáre k článku