Plášť neviditeľnosti z nanoantén ukryje 3D objekty

ZDROJ | Lawrence Berkeley National Laboratory

Maskovacie technológie založené na metamateriáloch, či na odkláňaní elektromagnetického žiarenia sú veľmi atraktívne pre armádu, hoci v rozprávkach nás vzrušujú od detstva. Najväčší pokrok veda urobila v oblasti rádiovej, či magnetickej „neviditeľnosti“.

Tú prvú využívajú strategické bombardéry, stíhačky, či plavidlá, schopné maskovať sa v zornom poli radarov.

Pozrite siIlúziu neviditeľnosti máme, zázračný plášť stále nie

Horšie je to s napodobovaním plášťov neviditeľnosti z Harryho Pottera a iných rozprávok. Viditeľné svetlo totiž zahŕňa veľký počet vlnových dĺžok a keď sa budeme maskovať len v určitej špecifickej farbe, v tých ostatných nás oko stále uvidí. Ale vedci sa nevzdávajú, na hľadaní plášťa neviditeľnosti pracujú aj slovenskí výskumníci.

Podľa portálu Engadget vedci z Iowa State University vyvinuli metamateriál, ktorý dokáže maskovať predmety pred kamerami. Článok o výskume publikovaný v magazíne Nature však uvádza skôr pásmo mikrovĺn.

Napriek tomu ide o zaujímavý typ „neviditeľnej kože“ fungujúcej na báze delených krúžkových rezonátorov zapustených do silikónového filmu.

PlastNeviditelnosti-tim
ZDROJ | Lawrence Berkeley National Laboratory

Yuan Wang, Zi Jing Wong a Xiang Zhang (zľava) z Berkeley Lab. vymysleli ultratenký plášť neviditeľnosti, ktorý môže objekt ukryť pred detekciou vo viditeľnom svetle.

Rozťahovaním kože sa mení tvar rezonátorov a tým aj frekvenčné pásmo, v ktorom je ukrytý predmet neviditeľný. Počas experimentov sa podarilo potlačiť radarové vlny v niektorých pásmach až o 75%.

Pozrite siVynašiel neviditeľný plášť, zatiaľ si ho bude môcť obliecť iba myš

Inou cestou sa vydali vedci z Lawrence Berkeley National Laboratory pri Kalifornskej univerzite v Berkeley. Vyvinuli plášť neviditeľnosti z metamateriálu, ktorý ukryje 3D objekty vo viditeľnom svetle. Metóda používa na odklonenie svetla zlaté nanoantény. Po aktivácii plášťa sa obraz predmetu stratí z očí.

Problém je, že experiment zatiaľ funguje len v mikroskopickom meradle, keďže „plášť“ má len 80 nanometrov. Ale netreba byť pesimisti, veď všetky veľké veci boli spočiatku malé a výskum je zatiaľ len na začiatku.

https://www.youtube.com/watch?v=ju5LcdvXamU

ZdrojLawrence Berkeley National Laboratory

Komentáre k článku