Plášť neviditeľnosti pre paranoikov

Začína to byť fakt husté: mobilní operátori monitorujú vaše hovory a správy, ba aj polohu. Vďaka smartfónom a asistovanému GPS môžu vedieť vaše súradnice s takou presnosťou, že by vás tajná služba vedela pomocou drona aj skoliť. A teraz sa k nim pridáva aj Google, Facebook a ktovie kto ešte. Má to riešenie?

plast1

Áno. Zachrániť by vás mohol „plášť neviditeľnosti“ CHBL Jammer Coat. Teda hovoríme len o rádiovej neviditeľnosti na princípe obliekateľnej Faradayovej klietky. Škoda, keby plášť zabezpečil aj optickú neviditeľnosť, mohli by ste beztrestne ukazovať prostredník aj bezpečnostným kamerám.

Tip: Každý mobil môže byť vodotesný, stačí neviditeľný náter za 59 dolárov

O čom hovoríme? Kabát, alebo skôr akási tunika z dizajnérskeho štúdia Coop Himmelb(l)au je vyrobený zo špeciálnej tkaniny, ktorá odtieni rádiové vlny. V mnohých vreckách tak môžete schovať mobil, tablet a čokoľvek, čo funguje na rádiovej konektivite.

Spojenie s operátorom, alebo družicami GPS sa odstrihne. Napadli ma aj ďalšie možné „aplikácie“ takéhoto odevu – vzhľadom na jeho voľnosť a tieniace vlastnosti by sa v ňom zrejme dali cez snímače v hypermarketoch prepašovať dosť veľké kusy tovaru vybavené RFID štítkami, alebo knihy z knižnice, či kníhkupectva. Ale to už sú takzvané kupecké počty.

plast2

Pripomeňme, že nosením prístrojov v odtienenom plášti získame okrem „neviditeľnosti“ aj ďalší bonus: pre mobilnú sieť sa staneme nedostupnými a nikto sa nám nedovolá. Rovnaký výsledok by sme dosiahli, ak by sme smartfón prepli do letového režimu, alebo by sme ho jednoducho vypli. Nepotrebujeme k tomu ani módne vrece v štýle beduínskeho odevu. Nie je jasné, či toto huncútstvo má byť recesiou, alebo je myslené vážne, portál mobil.cz každopádne uvádza, že štúdio sériovú výrobu plášťa neplánuje.

Foto: Coop Himmelb(l)au

Komentáre k článku