Plánujete kúpu ENYAQ iV? Prichádza aj s nabíjacou službou POWERPASS

Škoda ENYAQ dorazila na Slovensko aj k prvým zákazníkom. Ak si však kúpite prvé elektrické SUV výrobcu, rozhodne je dobré zaujímať sa o ďalšie služby súvisiace s elektromobilitou. Novinkou sú balíčky eMobility či služba POWERPASS. Čo ponúknu a pre koho sú?

Tento týždeň sme sa zúčastnili tlačovej konferencie, kde nám zástupcovia značky Škoda ukázali, že majú záujem ísť ďalej, ako vám len predať svoju elektrickú top novinku ENYAQ iV. Tento model si mimochodom objednalo doteraz 63 zákazníkov, pričom sa sem nepočítajú dílerské modely. Slovensko pritom v elektromobilite stále zaostáva za zvyškom Európy, zatiaľ čo priemer EÚ je 5,3% BEV, čiže plne elektrických automobilov, na Slovensku je to len 1,2% (2020). Pripomeňme si, že európsky trh tvorí približne 13 – 15 miliónov automobilov.

Ak sa však zákazníci rozhodujú pre elektromobil, nešetria. Zväčša sa predávajú vyššie verzie, v prípade ENYAQ iV sa objednalo 62% modelov vo verzii 80, t.j. s najvyššou možnou kapacitou batérie (82 kWh). Jaroslav Hercog, riaditeľ spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko pritom prezradil, že od spustenia kofigurátora na ENYAQ iV ukončilo konfiguráciu modelu 19 401 zákazníkov. Záujem je teda veľký, porovnateľný s inými modelmi výrobcu, a viac konfigurácii zaznamenávajú len na Octaviu.

Pozrite siŠkoda ENYAQ iV 80 – Toto je najlepšia Škoda všetkých čias, navyše elektrická!

To, prečo ENYAQ iV zaujal je pravdepodone aj dojazd. S najväčšou kapacitou batérie by ste mali prejsť cez 500 kilometrov, čo je už dojazd vhodný aj na dlhšie trasy, prípadne dovolenku. Vďaka rýchlemu nabíjaniu, ktoré môže mať výkon 125 kW, si tak stačí ENYAQ raz nabiť aj na trase k nášmu slovenskému moru – smer Chorvátsko.  Ak si však kupujete elektrické auto, je treba myslieť aj ďalej. A práve nabíjanie je kľúčové.

Pozrite siŠkoda ENYAQ iV 80 – vyskúšali sme najlepšie auto z Čiech, elektrina mu sekne

Ako už určite viete, aj z našich predchádzajúcich článkov, ENYAQ iV si viete kúpiť v troch verziách, čo sa týka kapacity batérie. ENYAQ iV 50 ponúkne 55 kWh batériu, ENYAQ iV 60 väčšiu 62 kWh batériu a verzia iV 80 až 82 kWh batériu.  Najnižší dojazd podľa metodiky WLTP je 362 km, potom so 62 kWh (mimochodom využiteľná kapacita je vždy menšia, v tomto prípade 58 kWh) batériou by ste mohli prejsť 414 km a s najväčšou 538 km. Mimochodom batérie sú modulárne, obsahujú rôzny počet modulov s Li-Ion článkami a každý z nich je vymeniteľný.

S elektrickým autom najviac ušetríte, ak budete nabíjať doma. Práve preto aj my v redakcii každému odporúčame kúpu domácej nabíjačky – Wallboxu. S iV univerzálnou nabíjačkou, s ktorou ENYAQ štandardne dostanete, ho totiž z klasickej siete budete nabíjať hodiny. Len pre predstavu, ENYAQ iV 80 by ste nabíjali cez 30 hodín, čo je úsmevné, dlhodobo nerealizovateľné.

S Wallboxom tento čas dokážete skrátiť 5-násobne, z 0 na 100% kapacity batérie nabijete svoj ENYAQ iV 80 doma za noc, t.j. 7 hodín aj 30 minút. A práve tu vám chce Škoda pomôcť. Ak rozmýšľate nad kúpou plne elektrického modelu, môžete využiť novinku, tzv. balíčky eMobility. Je jedno či ste firma lebo súkromná osoba, inštalácia a výber Wallboxu vás bude stáť minimum námahy. Už na web stránke Škoda si môžete skontrolovať, či má vaša lokalita dostatočnú kapacitu na nabíjanie elektromobilu a inštaláciu wallboxu.

Môžete sa však rozhodnúť aj pre tzv. základný balíček S, v ktorom vám za 136 € skontrolujú partneri značky Škoda váš istič aj elektrickú infraštruktúru. Dokonca získate revíznu správu, vďaka čomu máte istotu, že môžete váš elektromobil doma nabíjať bezpečne. Súčasťou je aj karta a aplikácia POWERPASS, o ktorej si však napíšeme neskôr.

Ak plánujete aj ištaláciu Wallboxu, čo teda rozhodne odporúčame, je pre vás vhodnejší balíček M, ktorý okrem kontroly, revíznej správy pridáva práve aj inštaláciu Wallboxu – nástennej nabíjačky Škoda iV. Tento balíček výjde na 368 €, ale samozrejme v cene nie je Wallbox. Za ten si priplatíte osobitne.

Na výber je totiž verzia Connect, ktorá ponúka Wi-Fi a LAN pripojenie k internetu s mobilnou aplikáciou a autorizáciou pomocou čipovej karty RFID s možnosťou využitia viacerých používateľov alebo Connect +, tu dostanete navyše LTE modul a certifikovaný elektromer so zobrazením spotreby elektriny v mobilnej aplikácii.

Existuje aj balíček L, no ten je určený náročnejším, a to v prípade, že máte záujem o komplexné riešenie energetickej sebestačnosti domu či ste fleetovým klientom, ktorý má vo svojom vozovom parku desiatky až stovky elektrifikovaných automobilov. Počíta sa, že pravdepodobne máte zámer vybudovať systém nabíjačiek, vlastnú fotovoltaickú elektráreň a batériové úložiská. Preto aj cena balíčka nie je stanovená a je individuálna, závisí totiž od zadania a navrhnutého riešenia vašich požiadaviek.

Ak už máte elektromobil a vyriešite si jeho nabíjanie doma, rozhodne treba ísť ešte ďalej. Určite budete nabíjať aj na verejných nabíjacích staniciach. Niektoré sú bezplatné, inde sa pre výhodnejšie podmienky potrebujete registrovať a nastaviť si platby na faktúru za nabíjanie, ako napríklad aj naša redakcia využíva služby siete ZSE Drive.

Škoda však prichádza s vlastnou službou POWERPASS, získať totiž môžete špeciálnu nabíjaciu kartu s aplikáciou (mimochodom bude slúžiť aj pre vaše nabíjanie, viď balíčky eMobility). Výhodou by malo byť, že s takouto kartičkou POWERPASS či appkou sa môžete nabíjať na množstve nabíjacích staníc vrámci Európy či na Slovensku. A to aj vrátane nám známych ZSE Drive či Green Way, sú však k dispozícii aj nabíjacie stanice IONITY a ďalšie. Celkovo vám bude k dispozícii cez 200 000 nabíjacích staníc, z toho cez 800 na Slovensku (áno, naša sieť je už pomerne veľká).

Ako to celé funguje? V podstate jednoducho. Ak sa zaregistrujete v službe POWERPASS, budete podobne ako pri mobilnom telefóne paušály, využívať špeciálne tarify s mesačným poplatkom a cenou nabíjania (sadzby sú za 1 kWh). V prípade, že si kúpite ENYAQ iV s rýchlym DC nabíjaním, budete môcť využívať najvyšší tarif Charge Faster za nulový mesačný poplatok. Avšak pozor, len prvých 12 mesiacov!

V takomto prípade získate ceny nabíjania pre Slovensko na úrovni 19 centov pri pomalšom AC nabíjaní, či 39 centov pri DC nabíjaní alebo 30 centov pri rýchlom nabíjaní na staniciach IONITY. Ak budete cestovať do zahraničia, je dobré si pozrieť ceny pre jednotlivé krajiny, každá krajina ich má vlastné, to znamená, že nebudete nabíjať za ceny rovnaké ako na Slovensku. Niekde môžu byť dokonca nižšie, inde zase vyššie.

V zásade ale platí, že ak si kúpite elektrický ENYAQ iV, môžete si k nemu ihneď vybaviť POWERPASS a nabíjať ho kdekoľvek za vopred známe ceny. Tarifu Charge Faster však za 0 eur získate len k príplatkovému rýchlemu nabíjaniu (balík rýchle DC nabíjanie jednosmerným prúdom DC 120/125 kW – pre 60/80) za ktorý si priplatíte 522 eur. Pri ostatných modeloch môžete POWERPASS využívať len s mesačným poplatkom, ktorý je však tiež počas prvých 12 mesiacov znížený, konkrétne pre Charge Faster je stanovený na 9,99 eur.

Komentáre k článku