Plánuje Apple novú technologickú revolúciu? Zdá sa, že áno

ZDROJ | Matias Papalini

Keď Apple predstavil v roku 2007 svoj smartfón, veľa ľudí sa jeho modelu vysmievalo, alebo mu rovno predpovedalo neúspech. Medzi nimi boli aj machri z Nokie či BlackBerry. Ako to nakoniec dopadlo je všeobecne známe. Teraz sa ukazuje, že história sa zrejme zopakuje.

Ono je to tak, že Apple vlastne nikdy nepriniesol nič originálne. V ušiach tínedžerov už veselo čvrlikali mp3 prehrávače, ale až Apple ukázal nielen jednoduchý a pekný hardvér, ale aj spoľahlivé zariadenie, do ktorého sa dala (legálne) stiahnuť hudba z celého sveta.

Takisto to bolo aj s telefónmi. Nokia, LG, BlackBerry či Samsung už mali v predaji telefóny so smart funkciami. Apple však priniesol vlastný operačný systém, elegantný dizajn, dotykový displej, odstránil tlačidlá a zázrak sa stal skutočnosťou. Apple má výnimočný dar poskladať existujúcu technológiu do fungujúceho zariadenia, pri ktorom si ľudia povedia: Wau, toto chcem mať, toto si kúpim!

ZDROJ | The Mac Observer

Zdá sa, že sa situácia zopakuje. Podľa Ming-Chi Kua, renomovaného analytika, pracuje Apple na svojom elektromobile. O Apple Car sa samozrejme špekuluje už dlho, dokonca sa už aj hovorilo, že spoločnosť ukončila vývoj a bude sa venovať len softvéru (CarPlay) pre automobily. Ming-Chi Kuo teraz však hovorí, že vozidlo sa predsa len objaví – a to niekdy medzi rokmi 2023 až 2025. Kuo dodáva, že Apple týmto krokom spôsobí podobnú revolúciu na automobilovom trhu, ako svojho času urobil iPhone v svete mobilov.

Je pravdou, že v automobilovom odvetví sa čaká na reštart. Technológie sú už viac-mene pripravené, čaká sa už len na poriadny stimul. Ten zrejme nedokáže spustiť ani Tesla, nech je akokoľvek sexy. Ani klasické automobilky zrejme nedokážu vyjsť zo svojho tieňa (a dymu spaľovacích motorov). Naopak – firme Apple by hral do karát fakt, že môže ťažiť zo svojich bohatých skúseností spájania hardvéru a softvéru do fungujúceho celku. Asi žiaden výrobca na svete nemá lepšiu integráciu hardvéru, softvéru a služieb.

Pozrite siČínsky špión ukradol z Apple hardvér a softvér z vývoja autonómneho vozidla

Apple začal v roku 2014 pracovať na projekte Titan. Vnútorné konflikty a problémy s vedúcimi pracovníkmi však tomuto autonómnemu automobilovému programu nepriali a tak sa spoločnosť rozhodla projekt stopnúť. Stovky zamestnancov bolo potom následne presunutých k Bobovi Mansfieldovi, ktorý rozbehol vývoj autonómneho softvéru pre už existujúce automobilky.

ZDROJ | Matias Papalini

Je teda celkom zaujímavé teraz počuť, že Apple plánuje vyrábať vlastné vozidlo, pretože všetko nasvedčovalo o opaku. Nedávno však Apple získalo Douga Fielda, hlavného inžiniera z konkurenčnej Tesly, čo okamžite viedlo k špekuláciám, že firma opäť prehodnotila víziu produkcie automobilu. No možné je aj to, že vo vývoji pokračovala úplne v tichosti. Mimochodom, podobne to urobila aj pri iPhone, ani samotní zamestnanci poriadne nevedeli na čom pracujú.

https://youtu.be/Bloa9illEh0

Otázkou ostáva, do akej miery budú Apple Car disponovať autonómnymi funkciami. Pretože – ak by sa riadili podľa Apple máp, zrejme by zablúdili už na diaľniciach v Cupertine.

Pozrite siČo je to autonómne auto? Alternatíva, o ktorej sa snívalo už v minulom storočí

Kuo sa tiež zmienil o tom, že Apple plánuje v roku 2020 predstaviť AR okuliare, ktoré budú novou generáciou s revolučným používateľským rozhraním. Inteligentné okuliare budú mať špeciálny displej, vstavaný procesor a nový operačný systém „rOS“. Okuliare s rozšírenou realitou by určite našli plnohodnotné (a možno aj zatiaľ prvé zmysluplné) využitie v automobilovom segmente.

Je teda celkom možné, už za pár rokov zmení firma s najväčšou trhovou hodnotou na svete ďalšie odvetvie trhu. Trhu, kde sa točí násobne viac peňazí ako v mobilnej technike. Možno práve teraz stojí za zváženie, či nie je vhodný čas prikúpiť si k tomu balíku akcií, čo má každý z nás, aj niekoľko od tej firmy, čo obchoduje s ovocím. Čo poviete?

ZdrojMacRumors

Komentáre k článku