Photoshop konečne dorazil do iPadov. Je to naozaj plná verzia?

ZDROJ | Adobe

Pred viac ako rokom, pri predstavovaní nového iPadu Pro, potešila spoločnosť Adobe mnohých kreatívcov informácia o pripravovanej plnohodnotnej verzii Photoshopu pre iPady. Včera sa ukončilo dlhé čakanie, aplikácia je tu.

Najpopulárnejší softvér pre grafický dizajn využívajú milióny používateľov – od úpravy fotografií a kompozícií až po digitálne maľby či animácie.

Aj keď je na taký druh práce stále najlepší počítač, resp. notebook, tvorba na tablete s dotykovým perom má svoje čaro. Novinka však stále nemá všetky funkcie známe z desktopov.

Hoci je používateľské rozhranie veľmi podobné plnej verzii, Adobe Photoshop pre iPad sa zatiaľ zameriava na základné nástroje pre úpravu, retušovanie a skladanie vrstiev. Ďalšími aktualizáciami budú pribúdať nové funkcie, až sa napokon (vraj)  stane z mobilnej aplikácie plnohodnotný grafický softvér.

Pozrite siAdobe Gemini je určený na ilustráciu, maľbu a kresbu

V úvodnej verzii dostali používatelia základný panel s nástrojmi (štetce, nástroj na výber a pod.) na ľavej strane a panel vrstiev na pravej. Pridať sa dajú a upravovať masky vrstiev, zobraziť/skryť vrstvy a používať režimy prelínania.

Veľkým plusom je samozrejme podpora Apple Pencil, ktorá uľahčuje manipuláciu s obrázkami. Photoshop podporuje tlak a ďalšie pokročilé funkcie ceruzky. Podľa prvých reakcií používateľov je Photoshop pre iPad mimoriadne rýchly, všetky výpočty vykonáva bez akéhokoľvek váhania a latencie.

Všetky PSD súbory sa dajú bez akejkoľvek konverzie otvárať v iPade a ukladať do cloudu.ZDROJ | Adobe

Pozrite siAdobe má novú špeciálnu aplikáciu PsC pre fotoaparát v smartfónoch

V aplikácii nechýbajú klávesové skratky. Tiež nie sú úplne všetky, ale väčšina áno. Klávesami ⌘D sa dá zrušiť výber, pomocou ⇧⌘I invertovať výber, klávesy so zátvorkami zmenia veľkosť štetca.

Adobe sľubuje, že čoskoro pribudnú funkcie otáčania plátna, výberu objektu, zjemnenie hrany a rozšírené možnosti maľovania.

Adobe Photoshop pre iPad je k dispozícii pre sériu iPadov Pro, iPad mini 4, iPad mini 5 a iPad Air 2. Všetky zariadenia musia bežať na minimálne na iPadOS 13.1. Softvér je súčasťou balíka predplatného Photoshopu CC, ktoré zabezpečuje synchronizáciu vo všetkých zariadeniach. Pre nových používateľov je k dispozícii 30-dňová skúšobná verzia.

ZdrojAdobe

Komentáre k článku