photokina 2012 | Sony prináša NEX, ktorý plní sny

Sony sa poučilo a prináša doposiaľ ten najlepší fotoaparát radu NEX, ktorému prischlo číslo šesť. Novinka je lepšia ako model NEX-5R, z ktorého si niečo požičala, ale pritom je cenovo pod minuloročným Top modelom v podobe Sony NEX-7.

Sony NEX-6

Nový model by sa mal postaviť presne medzi stávajúce modely Sony NEX-5R a NEX-7 a podľa vyjadrení spoločnosti Sony by mal osloviť najmä tých, ktorí uvažujú nad zrkadlovkou. Novinka stavia na vlastnostiach, ktoré poznáme zo staršieho modelu NEX-5R, ale prepožičiava si aj niektoré funkcie z Top modelu NEX-7. Tešiť sa teda budeme môcť na 16,1 Mpx APS-C Exmor CMOS snímač. Samozrejmosťou bude možnosť natáčania videa vo FullHD rozlíšení pri 60p, 60i, prípadne 24p vo formáte AVSHD. Našťastie z najvybavenejšieho modelu radu NEX si novinka neprepožičala cenu, ale ergonómiu ovládania a vynikajúci EVF hľadáčik. Vašu scénu tak nebudete musieť sledovať iba na 3“ displeji, ale kľudne budete môcť využiť aj elektronický OLED hľadáčik s vysokým rozlíšením 2,36 milióna bodov. Potešením je aj dvojitý Jog-dial, ktorý uľahčí rýchle prestavenie režimov.

Sony NEX-6

V modernej dobe, kedy sa o svoje fotografie chceme podeliť čo najskôr nemôže vo fotoaparáte chýbať podpora Wi-Fi a vlastná platforma pre aplikácie Sony PlayMemories Camera Apps, ktorá umožní rozšíriť možnosti fotoaparátu o následné editovanie a mnoho iných funkcií, ako napríklad možnosť priameho odosielania fotografií do smartfónov s operačným systémom Google Android, alebo iOS. Fotografie samozrejme môžete okrem bežného komprimovaného formátu JPEG vytvárať aj v surovom formáte RAW, prípadne v kombinácii JPEG+RAW, tak ako to poznáte z „dospelých“ fotoaparátov. Obraz bude mať na starosti rýchly procesor BIONZ a chýbať nebude ani HDR a panoramatický režim Sweep Panorama, rovnako ako expozičné režimy PASM. V slabšom svetle vám bude pomáhať vysoká citlivosť ISO, ktorá začína na 100 a končí až na 25 600. Otázny však ostáva šum pri použití maximálnej hodnoty ISO. No nechajme sa prekvapiť. Škoda, že Sony v prípade fotoaparátu nabitého funkciami použil pomerne slabú Li-Ion batériu NP-FW50, ktorá má postačiť na 270 snímok pri použití EVF hľadáčiku, alebo 360 snímok pri používaní LCD displeja. Naopak to by hádam ani nebolo Sony ak by vo fotoaparáte okrem bežných SD, SDHC, SDXC kariet nemalo podporu vlastných Memory Stick Duo kariet. Predaj nového Sony NEX-6 by sa mal začať v priebehu septembra. Cena by mala byť našťastie pod úrovňou Top modelu NEX-7, čím sa novinka stáva ešte atraktívnejšou. Aj keď nie sú známe ceny na našom trhu, na tom za veľkou mlákou si budete môcť telo NEX-6 kúpiť za 850 USD (656,93 €), prípadne budete môcť siahnuť po sete so 16-50 mm objektívom za 999 USD (772,08 €).

Sony NEX-6

Foto: Sony

Komentáre k článku