Phoenix i je inteligentný invalidný vozík aký svet nevidel!

ZDROJ | Phoenix Instinctinvalidný vozík

Smart vozík Phoenix i prináša hneď niekoľko unikátnych riešení. Vďaka použitiu kompozitných materiálov na báze uhlíkových vlákien je mimoriadne ľahký. Používa inteligentné systémy, ktoré sa starajú o to, aby udržali jeho ťažisko v správnej polohe.

Vozík Phoenix i získal hlavnú cenu a milón dolárov v súťaži Mobility Unlimited Challenge, ktorú organizuje nadácia Toyota Mobility Foundation a Nesta Challenges. Ide o výrobok britskej spoločnosti Phoenix Instinct.

Je to vôbec prvý smart invalidný vozík na svete. Okrem inteligentného ťažiska, elektronického brzdenia a zabudovaného posilňovača prináša aj ďalšie funkcie zlepšujúce život.

Pozrite siToyota ide investovať do technológií takmer miliardu dolárov

Rám z uhlíkových vlákien má oveľa vyššiu pevnosť ako štandardné vozíky a odolnosť voči nárazom. Jeho hmotnosť je pritom nižšia ako 3 kg!

invalidný vozík
ZDROJ | Phoenix Instinct

Zavesenie predných kolies redukuje nepríjemné vibrácie a minimalizuje zaťažovanie používateľa. Inteligentný systém brzdenia dokáže identifikovať jazdu z kopca a podľa toho primerane zníži rýchlosť vozíka.

Vozík Phoenix i využíva inteligentné systémy, ktoré automaticky udržiavajú jeho ťažisko v správnej polohe.

Britská spoločnosť získala okrem prvej ceny aj financie na realizáciu projektu. Cieľom tejto súťaže je zaviesť nové riešenia do sveta pomocných zariadení pre zdravotne postihnutých ľudí. Ide o jeden z mnohých spôsobov, akými Toyota realizuje svoju misiu Mobilita pre všetkých (Mobility for All).

Pozrite siToyota v rámci projektu Woven Planet Research Group chystá revolúciu v mobilite

Súťaž funguje od roku 2014 a je určená pre inžinierov, inovátorov a dizajnérov z celého sveta. Jeden ročník trvá tri roky, prihlasujú sa tam projekty, ktoré využívajú najnovšie technológie na zvýšenie mobility a nezávislosti ľudí so zdravotným postihnutím. V súťaži z roku 2017 predstavovala celková výška finančných výhier 4 milióny dolárov. Projekty do nej prihlásilo 80 tímov z 28 krajín sveta. Účastníci mali k dispozícii aj pomoc inžinierov z Toyoty a z Human Engineering Research Laboratories z univerzity v Pittsburghu.

„Víťazstvo v súťaži Toyota Mobility Unlimited Challenge je pre náš tím obrovskou cťou. Je to aj dobrá správa pre ľudí odkázaných na invalidný vozík. Ten sa totiž – ako dobre vieme – technologicky nezmenil už celé desaťročia,“ povedal Andrew Slorance, CEO Phoenix Instinct.

Výrobca pripomína, že nejde o prototyp, ktorý má minimálnu šancu dostať sa k ľuďom. Phoenix Instinct má funkčný prototyp a aj vďaka získaným finančným prostriedkom pracuje na dokončení jeho vývoja. Záujemcovia sa môžu zaregistrovať na stránke výrobcu, ktorý ich bude o dostupnosti informovať.

Zdroj

Komentáre k článku