Philips nasadil technológiu LiFi v praxi. Čo prináša?

Technológia Light Fidelity (v skratke LiFi) používa na dátové prenosy modulované viditeľné svetlo LED žiaroviek. (Existuje aj jej modifikácia na báze infračerveného žiarenia.)

Pozrite siInfračervené „Wi-Fi“ ponúkne robustnú konektivitu – 40 Gbit/s

Vznik LiFi sa pripisuje Prof. Haraldovi Haasovi z univerzity v Edinburghu, ktorý na ňom začal pracovať v roku 2011. H. Haas je zároveň spoluzakladateľom firmy pureLiFi, ktorá už na MWC 2016 predstavila prvý USB adaptér pre LiFi. V súčasnosti však technológiu LiFi rozvíja podstatne viac spoločností, vrátane veľkých hráčov.

Takým je aj Philips Lighting, jeden zo svetových lídrov v oblasti osvetlenia.

Dáta zo žiaroviek prichádzajú

Na aktuálne prebiehajúcej výstave Light + Building 2018 predstavil Philips novú IoT platformu a pripojené svetelné systémy a služby. Kancelárske svietidlá Philips so zabudovanou technológiou LiFi v súčasnosti testuje vo svojich kanceláriách v La Defense v Paríži francúzska firma Icade.

ZDROJ | Engadget

V rámci pilotnej prevádzky využíva cez LiFi širokopásmové internetové pripojenie prostredníctvom LED svetiel s rýchlosťou až 30 Mbit/s.

Pozrite siMyLiFi – internet z lampy s neistým úspechom

Francúzska realitná investičná spoločnosť Icade v rámci pilotu testuje špičkovú technológiu vo svojej  inteligentnej kancelárii.

https://www.youtube.com/watch?v=e0XxTiThgVo

LiFi funguje prostredníctvom svietidiel LED, ktoré sú vybavené zabudovanými modemami. Aby získali prístup k LiFi sú zatiaľ používatelia odkázaní na prijímač-vysielač v podobe USB kľúča pripojeného do svojich počítačov. Technológia bude ale postupne zabudovaná priamo do zariadení, tak ako sme dnes zvyknutí v prípade Wi-Fi, alebo Bluetooth.

Ako funguje LiFi a aké má výhody?

Pri technológii LiFi je každé svietidlo vybavené vstavaným modemom, ktorý moduluje svetlo pri rýchlostiach nepostrehnuteľných pre ľudské oko. Svetlo je detekované LiFi prijímačom v USB kľúči zapojenom do USB portu notebooku, či iného zariadenia. LiFi USB kľúč vysiela dáta späť do svietidla cez infračervené spojenie, takže pre ľudské oko zdanlivo nesvieti.

https://www.youtube.com/watch?v=ujO3hq0_tJ0

Súčasné prenosové rýchlosti LiFi nie sú v porovnaní s Wi-Fi nijako „šokujúce“, ale ​stabilné a robustného pripojenie prostredníctvom svetla môže v budúcnosti priniesť podstatne vyššiu prenosovú kapacitu. Vďaka disponibilnej šírke pásma (oblasť viditeľného svetla) má LiFi k dispozícii až 10 000-násobne širšie spektrum ako WiFi.

Výhodou LiFi je, že spoľahlivo funguje aj v miestnostiach, kde rádiové frekvencie Wi-Fi môžu rušiť elektronické zariadenia, napríklad v nemocniciach. Plynulá technológia ovládania zaručuje, že signál zostane konštantný aj pri prechode z jedného svetla na druhé.

Pozrite siDomáce brány s čipmi Qualcomm prinesú 4-krát rýchlejšie Wi-Fi

Je tiež jednoduché vymedziť dosah LiFi, keďže svetlo sa nešíri cez steny. To umožňuje zaistiť vysokú bezpečnosť dát a ochranu pred nežiadúcim monitoringom.

„Kým rádiové spektrum je preťažené, spektrum viditeľného svetla je nevyužitým zdrojom s veľkou šírkou pásma, vhodným pre stabilné simultánne pripojenie obrovského množstva zariadení internetu vecí. Ako spoločnosť zaoberajúca sa osvetlením zabezpečujeme, aby naši zákazníci mali prospech z najkvalitnejšieho energeticky úsporného svetla, spolu s najmodernejším pripojením“, uviedla Olivia Qiu, vedúca divízie inovácií Philips Lighting.

Pozrite siPhilips Lighting – svietidlá, ktoré si posvietia na kupujúcich

V neposlednej rade LiFi neprispieva k expozícii rádiofrekvenčným žiarením a k tvorbe elektromagnetického smogu, ktorý vo veľkom produkujú súčasné elektrospotrebiče a infokomunikačné technológie.

ZdrojPhilips

Komentáre k článku